آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای
آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای مخزن آب آبیاری قطره ای ساخت گلخانه آبیاری قطره ای خط تولید آبیاری قطره ای آبیاری بارانی آبیاری قطره ای دستگاه تولید آبیاری قطره ای طراحی باغچه خانگی آبیاری قطره ای آبیاری زیرسطحی آبیاری قطره ای تجهیزات آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای درختان آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای درختان میوه آبیاری قطره ای سیستم آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای باغ آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای خانگی آبیاری قطره ای نوارآبیاری آبیاری قطره ای آبیاری نواری آبیاری قطره ای لوازم آبیاری آبیاری قطره ای نحوه آبیاری درختان آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای گلدان آبیاری قطره ای لوله آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای مخزن آب آبیاری قطره ای ساخت گلخانه آبیاری قطره ای خط تولید آبیاری قطره ای آبیاری بارانی آبیاری قطره ای دستگاه تولید آبیاری قطره ای طراحی باغچه خانگی آبیاری قطره ای آبیاری زیرسطحی آبیاری قطره ای تجهیزات آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای درختان آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای درختان میوه آبیاری قطره ای سیستم آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای باغ آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای خانگی آبیاری قطره ای نوارآبیاری آبیاری قطره ای آبیاری نواری آبیاری قطره ای لوازم آبیاری آبیاری قطره ای نحوه آبیاری درختان آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای گلدان آبیاری قطره ای لوله آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای مخزن آب آبیاری قطره ای ساخت گلخانه آبیاری قطره ای خط تولید آبیاری قطره ای آبیاری بارانی آبیاری قطره ای دستگاه تولید آبیاری قطره ای طراحی باغچه خانگی آبیاری قطره ای آبیاری زیرسطحی آبیاری قطره ای تجهیزات آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای درختان آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای درختان میوه آبیاری قطره ای سیستم آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای باغ آبیاری قطره ای آبیاری قطره ای خانگی آبیاری قطره ای نوارآبیاری آبیاری قطره ای آبیاری نواری آبیاری قطره ای لوازم آبیاری آبیاری قطره ای نحوه آبیاری درختان drop-irrigation آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای به پخش آرام آب به سطح یا زیر خاک، به صورت قطرات جدا از هم ولی پیوسته از طریق قطره چکان هایی که در خط انتقال آب قرار دارند، گفته می شود. کشور ایران از نظر موقعیت اقلیمی و استراتژیکی، یکی از کشور های فوق العاده خوب در خاورمیانه است. اما در سال های اخیر و با وجود خشکسالی در شهر های مختلف کشور، مردم را به ویژه در بخش کشاورزی با مشکل مواجه کرده است. سیستم آبیاری قطره ای یکی از روش های مناسب آبیاری در سرزمین ما است. آبیاری قطره ای از روش های مختلفی از جمله آبیاری دریپ ، آبیاری فواره ای ، آبیاری زیر بستری و آبیاری اسپری، تشکیل شده است.

برای آبیاری قطره ای با ما تماس بگیرید. شماره تماس : ☎09303365110☎

کاربلد آماده ارائه خدمات آبیاری نواری ، هرس درخت ، سمپاشی درخت و روف گاردن می باشد.

 

آبیاری دریپ : در آبیاری دریپ ، قطرات آب آهسته به صورت قطره های به هم پیوسته و یا مجزا و یا جریان های باریک از حفره های ریز آبیاری صورت می گیرد.

آبیاری فواره ای : در آبیاری فواره ای ، پخش  آب به صورت جریان باریک یا فواره از حفره ای بزرگتر از آبدهی آبیاری دریپ صورت می گیرد. در این نوع آبیاری، دبی قطره چکان از سرعت نفوذ نهایی خاک بیشتر است و برای کنترل و نگهداری آب، ایجاد یک حوضچه ضروری می باشد.

آبیاری زیر بستری : در آبیاری زیر بستری ، قطرات آب به صورت آهسته و با دبی در حدود آبیاری دریپ صورت می گیرد. آبیاری زیر بستری با آبیاری زیر زمینی متفاوت است که نباید آن ها را اشتباه گرفت.

آبیاری اسپری : در آبیاری اسپری ، پخش آب با یک اسپری بر سطح خاک صورت می گیرد. در این روش هوا، نقش اساسی در پخش آب را دارد.

 

آبیاری قطره ای

 

نحوه آبیاری قطره ای

نحوه کار آبیاری قطره ای به این صورت است که آب از یک شبکه لوله کم فشار، طبق یک الگوی از قبل تعیین شده پخش می گردد. قطره چکان نام وسیله ی خروج آب به خاک است. قطره چکان ، دبی تخلیه را تا حدود لیتر بر ساعت، کاهش می دهد. آب پس از خروج از قطره چکان ، در خاک جریان می یابد. برای گیاهانی که فاصله شان از یکدیگر زیاد است، قطره چکان به صورت واحد های مجزا ساخته شده و به وسیله ی یک زائده به خط انتقال آب متصل می گردند.

 

آبیاری قطره ای درختان

آبیاری قطره ای در درختان به عومل مختلفی بستگی دارد. همچنین نیاز درخت به آبیاری، در طول زمان تغییر می کند.

  1. سن درخت : درختی که تازه کاشته شده است به آب بیشتر نیاز دارد زیرا سیستم ریشه آن محدود است. همچنین درخت در زمان هایی که هوا گرم است به آب بیشتری نیاز دارد.
  2. شرایط آب و هوا : در سال هایی که خشک است، رطوبت خاک در همان ابتدای فصل مورد استفاده می شود اما در سال های مرطوب ممکن است از ابتدای تابستان به بعد، نیاز به آبیاری نباشد.
  3. شرایط خاک : عمق خاک، نوع و وضعیت آن بر مقدار آبی که می تواند جذب کند، تأثیر دارد. خاک های رسی قابلیت جذب مقدار زیاد آب را دارند و به تعداد دفعات کمتری نیاز به آبیاری دارند.
  4. نوع درخت : زمانی که درخت ریشه های گسترده ای در خاک داشته باشد، دسترسی آن به آب خاک بیشتر می شود. استفاده از قطر تنه ی درختان، یک روش کلی برای تعیین آب مورد نیاز روزانه ی آن ها است.

 

لوله آبیاری قطره ای

لوله های آبیاری قطره ای در کیفیت و اندازه های متفاوتی وجود دارد. معمولا از لوله های با سایز 1.6 که در بازار آن را لوله 16 می شناسند، استفاده می شود. 2 نوع لوله آبیاری قطره ای در بازار وجود دارد، یکی استاندارد و دیگری متفرقه. ممکن است لوله های متفرقه در ظاهر فرقی با لوله های استاندارد نداشته باشند اما این تفاوت در زمین زراعی و در عمل مشخص می شود. لوله های غیر استاندارد در زمستان ترک می خورند و خسارت های زیادی را برای کشاورز به بار می آورند.

 

آبیاری بارانی

آبیاری بارانی

در آبیاری بارانی ، آب در داخل یک شبکه لوله کشی شده با فشار، جریان می یابد و سپس از آب پاش هایی که روی این شبکه تعبیه شده اند، خارج می شود. این آب پاش ها به صورتی هستند که وقتی آب از آن خارج می شود به صورت قطرات ریز و درشت، مانند آب باران، بر روی سطح مزرعه ریخته می شود. از همین رو این روش به آبیاری بارانی شناخته شده است.

 

 

 

آبیاری قطره ای
5 امتیاز از 6 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *