راهنمای خرید ریش تراش

این روزها با توجه به تعدد برندها و مدل­‌های ماشین ریش­‌تراش، مطالعه راهنمای خرید ریش­‌تراش از مرحله خرید دستگاه نیز مهمتر است. حتی اگر بدون راهنمای خرید ریش­‌تراش برقی مستقیما بهترین برند و جدیدترین مدل را خریداری کنید، ممکن است آن ریش‌تراش برای شما مناسب نباشد.

در این مطلب یک راهنمای خرید ریش‌­تراش جامع را برای شما تهیه کرده‌­ایم، و در آن ویژگی­‌های بهترین ریش­‌تراش برای شما را بررسی خواهیم کرد. همچنین، به برخی از رایج‌­ترین سوالات راهنمای خرید ریش­‌تراش برقی پاسخ می­‌دهیم؛ برای مثال ریش­‌تراش فویلی بهتر است و اینکه چرخشی و بهترین ریش­‌تراش برای ته‌ریش کدام است.

ریش‌­تراش از کجا بخرم و چرا؟

اصلا چرا باید از راهنمای خرید ریش‌­تراش استفاده کنیم، و وقت‌­مان را با سوالاتی از قبیل ریش­‌تراش فویلی بهتر است یا چرخشی، نحوه استفاده از ماشین ریش‌­تراش فیلیپس، بهترین ریش‌­تراش ارزان قیمت و... بگیریم؟ چرا به روش سنتی از تیغ استفاده و اصلاح نکنیم؟

تیغ اصلاح قدیمی‌ترین وسیله اصلاح صورت با طرفداران پرشمار است. با این وجود، نمی‌توان گفت بهترین وسیله برای اینکار است. تیغ اصلاح هرچقدر هم که با کیفیت باشد، می‌تواند به پوست شما آسیب برساند. احتمالا انواع ریش‌­تراش فیلیپس، ریش‌­تراش اکسیژن، ریش­‌تراش پاناسونیک، ریش‌­تراش سوکاس و... برای حل همین مشکل اختراع شدند. ماشین‌های اصلاح صورت به 2 دسته تریمر و ریش‌تراش تقسیم‌بندی می‌شوند. تریمرها قابلیت اصلاح از ته را ندارند، اما ریش‌تراش‌ها که به آنها شیور (Shaver) هم می‌گویند برای اصلاح ریش از ته طراحی شده‌اند.

 

راهنمای خرید ریش‌­تراش خوب

اکنون که با مزایای این دستگاه بهتر آشنا شدیم، به سراغ راهنمای خرید ریش‌­تراش می‌­رویم. در ادامه معیارهای خرید یک ماشین ریش‌­تراش را بررسی می­‌کنیم.

 

راهنمای خرید ریش تراش

 

1. ریش­‌تراش فویلی بهتر است یا چرخشی؟

توجه به تیغه ریش‌تراش را می‌توان مهمترین بخش راهنمای خرید ریش‌­تراش دانست. ماشین‌های اصلاح از لحاظ نوع تیغه به 2 دسته چرخشی و فویلی (یا نوسانی) تقسیم‌بندی می­‌شوند. اما ریش‌­تراش فویلی بهتر است یا چرخشی؟

معتبرترین تولیدکننده ریش‌تراش چرخشی فیلیپس است که رقیب قدرتمندی ندارد (شاید بتوان رمینگتون را نام برد). به همین دلیل، نحوه استفاده از ماشین ریش‌­تراش فیلیپس یکی از محبوب­‌ترین مطالب در فضای اینترنت است. در مقابل، تولیدکنندگان ریش‌تراش‌های فویلی متنوع‌تر، و معروف‌ترین آنها پاناسونیک و براون است. سر این ریش‌تراش­ها از یک یا چند تیغه به همراه پوششی فلزی تشکیل شده است. ریش‌تراش‌های چرخشی عموما 3 تیغه، و ریش‌تراش‌های فویلی 1 تا 5 تیغه دارند. نمی‌توان به صورت کلی گفت که ریش‌­تراش فویلی بهتر است یا چرخشی. اما نکات زیر می‌­تواند بگوید برای شما ریش­‌تراش فویلی بهتر است یا چرخشی:

ریش‌تراش چرخشی برای شما بهتر است، اگر:

  1. تارهای ریش‌تان زبر و کلفت است، یا ریش پرپشت یا متوسطی دارید.
  2. تارهای ریش‌تان در جهت‌های مختلف رشد می‌کنند. این وضعیت در اطراف گردن بیشتر دیده می‌شود.
  3. نمی‌خواهید هر روز صورت‌تان را اصلاح کنید. مثلا قصد دارید یک روز در میان یا حتی هفته‌ای یکبار، ریش‌تان را اصلاح کنید.
  4. صورت‌تان زاویه‌ای است یا گونه‌های برآمده و چانه درشتی دارید. این نوع صورت‌ها با ریش‌تراش‌های چرخشی راحت‌تر اصلاح می‌شوند.
  5. پوست‌تان نسبتا ضخیم، و در واقع مدتی‌ از اصلاح صورت‌تان گذشته باشد. این ریش‌تراش برای افرادی که تازه شروع به اصلاح صورت کرده‌اند، مناسب نیست.

ریش‌تراش فویلی برای شما بهتر است، اگر:

  1. هر روز صورت‌تان را اصلاح می‌کنید.
  2. تارهای ریش‌تان نسبتا نازک هستند.
  3. می‌خواهید صورتی کاملا صاف و نرم داشته باشید.
  4. می‌خواهید اطراف خط ریش‌تان را مرتب کنید، و هنگام ریش زدن به دقت بسیاری نیاز دارید تا به آن مدل ریشی که می‌خواهید برسید.
  5. اگر پوست حساسی دارید. برخلاف مدل­‌های فویلی، ریش‌تراش‌های چرخشی مناسب پوست‌های حساس نیستند و موجب سوزش پوست می‌شوند.

 

راهنمای خرید ماشین ریش تراش

 

2. ریش‌­تراش خشک بهتر است یا مرطوب

حالا که می­‌دانید برای شما ریش­‌تراش فویلی بهتر است یا چرخشی، به سراغ سوال دیگری در راهنمای خرید ریش‌­تراش برقی می­‌رویم: ریش‌­تراش خشک بهتر است یا مرطوب؟ این سوال در راهنمای خرید ریش‌­تراش در گذشته وجود نداشت. زیرا اولین ریش‌تراش‌ها به صورت خشک طراحی شده بودند. اما امروزه در راهنمای خرید ریش‌­تراش ماشین‌های اصلاحی هم وجود دارند که در برابر نفوذ آب مقاوم بوده و می‌توان از آنها در حالت خشک و مرطوب استفاده کرد.

البته مقاومت در برابر نفوذ آب در راهنمای خرید ریش‌­تراش درجه‌بندی دارد، و باید به توصیه‌های سازنده در این زمینه توجه کرد. کمترین مقاومت مربوط به ریش‌تراش‌هایی است که می‌توان سرشان را زیر آب شست، اما نباید آنها کاملا در آب فرو برد یا در حالت خیس استفاده کرد. در مقابل، ماشین‌های مرطوب مقاومت بالایی در برابر نفوذ آب دارند، اما بهتر است زیر دوش استفاده نشوند. بیشترین مقاومت را ریش‌تراش‌هایی دارند که سازنده آنها را کاملا ضد آب معرفی می‌کند که می‌توان با خیال راحت از آنها در حمام و زیر دوش استفاده کرد.

نکته مهم: استفاده از ماشین اصلاح خیس در حالت متصل به شارژر خطرناک است.

 

ریش تراش اکسیژن

 

3. ریش‌­تراش خشک برقی است یا باتری‌­دار

بسیار از افراد در راهنمای خرید ریش‌­تراش به اینکه ریش‌­تراش فویلی بهتر است یا چرخشی یا اینکه بهترین ریش‌­تراش برای ته‌ریش کدام است اهمیتی نمی‌­دهند. آنها می‌خواهند بدانند آیا ریش‌تراش فیلیپس، ریش­‌تراش اکسیژن، ریش­‌تراش پاناسونیک یا ریش­‌تراش سوکاس موردنظرشان باتری می­‌خورد یا خیر.

همان­طور که می‌­دانید، ریش­‌تراش‌­ها انرژی خود را از برق یا باتری تامین می‌کنند. باتری‌ها به 2 نوع قابل شارژ و غیرقابل شارژ تقسیم می‌شوند که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. اگر ریش‌تراش تنها با برق کار کند، همیشه باید نزدیک یک پریز برق اصلاح را انجام داد. البته اگر ریش‌­تراش اکسیژن، ریش­‌تراش پاناسونیک یا ریش­‌تراش سوکاس با برق مستقیم کار کند؛ دور موتور بالاتری داشته و موها را با قدرت بیشتری قطع می‌کند.

اکثر ماشین‌های اصلاح جدید در راهنمای خرید ریش‌­تراش باتری قابل شارژ دارند. این باتری‌ها قیمت ماشین اصلاح را بالا می‌برند، اما در مقایسه با باتری‌های غیرقابل شارژ که باید مرتبا تعویض شوند، هزینه کمتری دارند و محیط‌زیست را هم کمتر آلوده می‌کنند. نکته‌ای که در راهنمای خرید ریش­تراش باید به آن توجه کرد نوع باتری ریش‌تراش است:

انواع باتری‌های قابل شارژ در ماشین‌های اصلاح عبارت‌اند از باتری نیکل-کادمیم، نیکل هیدرید فلز، لیتیوم یون و لیتیوم پلیمر. باتری نیکل هیدرید فلز شبیه باتری نیکل کادمیم، اما ظرفیت آن بیشتر است. این باتری­‌ها اگر قبل از شارژ مجدد کاملا تخلیه نشوند، مقداری از ظرفیت­شان را از دست می‌دهند. باتری‌های لیتیوم یون این مشکل را ندارند و بهتر است قبل از تخلیه کامل شارژ شوند. برای شارژ سریع باتری‌های لیتیوم یون می‌توان از جریان بالاتری نیز استفاده کرد. باتری لیتیوم پلیمر نسل جدید باتری‌های قابل شارژ هستند که خصوصیات مثبت باتری لیتیوم یونی را دارند، اما سبک و شکل‌پذیر نیز هستند.