آشنایی با نحوه سیمانکاری روی ایزوگام

آشنایی با نحوه سیمانکاری روی ایزوگام

سیمانکاری روی ایزوگام روشی است که به استحکام آن و بالا رفتن طول عمر ایزوگام نصب شده کمک می‌کند. از این روش یعنی اجرای یک پوشش روی ایزوگام چند سالی است که باب شده است؛ حال پس با هم به سراغ نحوه اجرای سیمانکاری روی ایزوگام و دیگر پوشش های ایزوگام می‌رویم؛ تا اطلاعات خوبی دستگیرمان شود.

همانطور که می‌دانید در محل هایی مثل استخر، حوضچه های آبی، معابر آبگیر و ... حتما از ایزوگام استفاده می‌شود. حال در این محل ها نه تنها باید از ایزوگام به عنوان ایزولاسیون استفاده شود؛ بلکه به دلیل کشش سازه و تماس مدام با آب باید یک پوشش روی ایزوگام ایجاد شود. بنابراین کارهایی مثل، سیمانکاری روی ایزوگام، کاشیکاری روی ایزوگام، یا حتی سرامیک کاری روی ایزوگام و رعایت کردن نکات لازم برای افزایش طول عمر ایزوگام ضروری است.

در این مطلب به بررسی سیمان کاری روی ایزوگام، مزایا و معایب اجرای پوشش روی ایزوگام و ...پرداخته ایم. پس با هم ادامه مطلب را بخوانیم.

نصب کاشی و سرامیک بر روی ایزوگام

برای نصب کاشی و سرامیک روی ایزوگام، توصیه می‌شود که روی سطح ایزوگام یاقیرگونی به هیچ عنوان تنها از چسب استفاده نکنید. توصیه می‌شود که قبل از کاشی کاری روی ایزوگام با سیمان پوشانده شود. ولی نباید ضخامت ان زیاد شود. در صورتی که فضای موجود کوچک است به جای سیمان از چسب پلیمری استفاده شود. چون ضخامت ان کمتر از یک میلی‌متر می‌باشد.

 

2 نکته در مورد نصب کاشی و سرامیک روی ایزوگام

رعایت 2 نکته برای نصب کاشی و سرامیک روی ایزوگام ضروری است.

  • توجه داشته باشید که ایزوگام به خوبی روی سطح چسبیده باشد. اگر سطح زیرین ایزوگام برای نصب مناسب نیست، ابتدا می‌بایست زیرسازی لازم با استفاده از پرایمر ایزوگام یا سیمان‌کاری و پرایمر به انجام برسد.
  • نصب صحیح لایه‌ی بیرونی روی ایزوگام بسیار مهم است. توجه داشته باشید که نصب کاشی به صورت مستقیم روی ایزوگام امکان‌پذیر نیست و پیش از آن می‌بایست روی ایزوگام یک لایه سیمان به خوبی پوشش شود. اینجاست که سیمانکاری روی ایزوگام ضروری می‌شود. جهت ایجاد چسبندگی و یکپارچگی لازم سیمان، می‌توان از توری مرغی یا توری‌های پلیمری استفاده نمود تا سیمان به خوبی روی ایزوگام پایدار شود.

 

مراحل سیمانکاری روی ایزوگام

 

مراحل سیمانکاری روی ایزوگام

همانطور که در بالا ذکر شد؛ برای سیمانکاری روی ایزوگام و یا هرچیز دیگری مانند کاشی کاری روی ایزوگام یا سرامیک؛ می‌بایست نکته ای که گفته شد؛ رعایت نمایید تا بتوانید طول عمر ایزوگام و اثربخشی آن را افزایش دهید. چرا که سیمان کاری روی ایزوگام به شیوه نادرست و بدون رعایت کردن استاندارد ها، می‌تواند به آن آسیب وارد کرده و در نهایت سبب از دست رفتن کارایی آن ‌شود.

 

اولین مرحله سیمانکاری روی ایزوگام

پس در اولین مرحله سیمانکاری روی ایزوگام، سطح روی ایزوگام را بررسی کنید. برای سیمان کاری روی ایزوگام باید بدانید که سطح ایزوگام تحمل سیمان کاری و کاشی کاری و … را دارد. چنانچه سطح ایزوگام برای سیمان کاری مناسب نبود، پس باید به فکر خرید پرایمر ایزوگام کنید تا مقاومت سطح ایزوگام را به آن بازگردانید.

 

دومین مرحله سیمانکاری روی ایزوگام

در مرحله بعد از بررسی سطح، باید سیمان کاری روی ایزوگام را شروع کنید. اما از توری های پلیمری غافل نشود. چرا که سیمان حتی بعد از خشک شدن روی ایزوگام می‌تواند جا به جا شود، پس حتما بین ایزوگام و سیمان ریزی، توری‌های پلیمری و یا مرغی قرار دهید تا بتوانید پایداری سیمانکاری روی ایزوگام را افزایش دهید.

 

نصب کاشی استخری روی ایزوگام

یکی از رایج ترین کارهای تاسیساتی برای استخر ها نصب ایزوگام و به تبع آن نصب کاشی استخری روی ایزوگام است. این کار به شدت نیاز است؛ چرا که عدم پوشش روی ایزوگام استخر، کارایی آن را به شدت پایین می آورد.

 

سیمانکاری روی ایزوگام دیوار

سیمانکاری روی ایزوگام دیوار هم جز کارهایی است که ما پیشنهاد می دهیم. مخصوصا در شهرهایی که بسیار پرباران هستند مثل رشت، گیلان و ... در واقع در مناطقی از که میزان بارندگی چشمگیر است؛ و احتمال نفوذ آب در دیوار بالا است علاوه بر ایزوگام کاری سطح پشت بام، به ایزوگام کاری دیوار و همچنین سیمانکاری روی ایزوگام دیوار نیز می پردازند. زیرا نفوذ آب به دیوارها و نم گرفتن آن سبب آسیب رسیدن به دیوار و در نهایت خرابی آن خواهد شد. سیمانکاری روی ایزوگام دیوار باعث عدم آبریزی و جلوگیری از هزینه های گزاف جهت نصب دوباره ایزوگام می‌شود.

 

اجرای پوشش روی ایزوگام

 

آماده سازی دیوار قبل از ایزوگام کاری

قبل و بعد از ایزوگام کاری بهتر است دیوار آجری، سیمان کاری شود تا ایزوگام به خوبی بر روی دیوار بچسبد و بعد از آن با سیمان کاری، کارایی بالا رود. مراحل ایزوگام کاری دیوار به روند زیر است.

1. عایق رطوبتی
2. پرایمر
3. زیر سازی
4. شیب بندی
5. سطح
6. نگهدارنده لبه عایق
7. پوشش روی دیوار
8. ماهیچه بندی

 

از کجا یک فرد خبره برای سیمانکاری روی ایزوگام پیدا کنیم؟

اگر چند وقتی است که از نصب ایزوگام شما می‌گذرد و به فکر سیمانکاری روی ایزوگام و یا نصب کاشی و سرامیک افتاده اید پس با خیال راحت این خدمات را از ما درخواست کنید. جهت سیمانکاری، نصب ایزوگام، نصب کاشی و سرامیک روی ایزوگام و ... بهترین افراد باتجربه را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

سخن آخر

نگهداری از ایزوگام پس از نصب ایزوگام بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که قیمت محصولات نفتی روز به روز در حال بالا رفتن است. پس باید با رعایت یک سری روش ها مثل نصب کاشی استخری روی ایزوگام، سیمانکاری روی ایزوگام، نصب موزاییک روی ایزوگام مخصوصا در شهرهای پر باران شمالی، می‌توانید نسبت به مراقبت از ایزوگام منزل بام خود موفق ظاهر شوید و در افزایش عمر ایزوگام منزلتان اثر به سزایی داشته باشید.