بهترین روش آب بندی استخر

آب بندی استخر قبل از کاشی کاری یک کار بسیار ضروری است. عدم آب بندی استخر باعث نفود آب به درون کاشی ها می‌شود و رفته رفته کاشی استخر، تکه تکه و خراب می‌شود. حال در این محتوا به طور کامل به سراغ اهمیت آب بندی استخر، روش های آب بندی استخر و همچنین بهترین روش آب بندی استخر و جکوزی و آب بندی کاشی سونا می‌پردازیم.

اهمیت آب بندی استخر

همانطور که در ابتدا گفتیم یکی از مهم‌ترین کارهایی که در ساخت و نگه‌داری استخر انجام می‌دهند، توجه به آب ‌بندی استخر آن هم به روش اصولی است؛ این امر مهم باعث می‌شود تا از نشت کردن آب در استخر جلوگیری شود. همچنین با استفاده از آب بندی استخر، شما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که استخر به مدت خیلی طولانی از نمای بیرونی خوبی برخوردار است؛ همچنین عایق ‌بندی استخر سبب حفاظت از استخر در برابر سرمای زیاد و یخ‌زدگی می‌شود.

کسانی که به استفاده از استخر علاقه دارند باید این موضوع دقت کنند که بیشتر استخرها؛ از ملات سیمان ساخته شده‌اند و عایق‌بندی این نوع استخرها از کارهای ضروری برای محافظت از استخر است. اگر توجه کافی به آب بندی استخر نشود، خیلی راحت آب به داخل استخر نفوذ می‌کند و بعد از گذشت مدت زمانی اندک باعث تخریب و آسیب به کف استخر خواهد شد.

 

آب بندی استخر

 

بهترین روش آب بندی استخر

یکی از روش‌های آب بندی استخر، و آب بندی استخر کشاورزی و مخازن آب، استفاده از محصولات ویژه آب بندی سطوح است. جهت آب بندی استخر و آب بندی مخازن آب، استفاده از محصولات آب بندی نظیر ملات آب بندی RCM، چسب بتن آب بند MCP و عایق رطوبتی MCI توصیه شده است. می‌توان گفت یکی از بهترین روش های آب بندی استخر و آب بندی مخازن آب استفاده از همین محصولات آب بندی است.

یکی از مزیت های این روش آب بندی استخر و آب بندی استخر کشاورزی و مخازن آب، عملکرد بسیار خوب محصولات مذکور در آب بندی سازه هایی از این دست است. همچنین قابل ذکر است که قیمت تمام شده روش آب بندی بسیار به صرفه تر از استفاده از محصولات مشابه خواهد بود. 

 

اقتصادی‌ترین روش آب بندی استخر

اقتصادی ترین روش آب بندی استخر فقط مناسب آب بندي استخرهائي است كه در مراحل ساخت استخر كف و بدنه آنها توسط سيمان نرمه يا سيمان ليسه اي اجرا شده باشد. در اين روش عایق کاری استخر و یا همان آب بندی استخر و جکوزی و همچنین آب بندی سونا، مي‌توان از رزين آكريليك جهت عايق بندي بدنه و كف استخر استفاده نمود .

 

سایر روش‌های آب بندی استخر

  • آب بندی استخر به روش ژئوممبرین
  • آب بندی استخر با روش دو جزئی
  • آب‌بندی استخر توسط پودر کریستال شونده و پودر نفوذگر
  • آب بندی استخر با پرایمر
  • آب‌بندی استخر توسط خمیر
  • آب بندی با چسب زیرسازی سطح
  • آب بند استخر با عایق نانو

در ادامه به شرح تک تک روش های آب بندی استخر پرداخته شده است.


 

آب بندی استخر به روش ژئوممبرین

این روش آب بندی استخر، بیشتر برای عایق کاری استخر های کشاورزی مناسب است و نمی‌توان از ان به عنوان آب بندی استخرهای شنا استفاده کرد. چرا که بستر آب بندی استخر کشاورزی، یک بستر کاملا خاکی و یا شفته آهک است. می‌توان از این روش آب بندی، برای استخر های بزرگ پروش ماهی و یا مخازن آب کشاورزی استفاده کرد.


 

آب بندی استخر با روش دو جزئی

در آب‌بندی استخر دو جزئی موادی به کار برده می‌شود؛ که یک جزء آن پودری سیمانی است که به صورت اصلاح شده با پودرهای پلیمری و معدنی ترکیب شده است و جزء دوم ملات آن از ماده رزین امولسیونی آکریلیک استفاده می‌شود.

 

آب بندی استخر با سیمان

 

آب‌بندی استخر توسط پودر کریستال شونده و پودر نفوذگر

استفاده از پودر نفوذگر و کریستال، یکی دیگر از بهترین روش‌ آب ‌بندی استخر است؛ این روش بیشتر برای استخرهایی است که از بتن ساخته شده است. همچنین این روش آب‌بندی استخر بتنی یکی از روش‌های مقرون به صرفه است. کریستال‌ها به دلیل نفوذ قابل توجهی که به عمیق‌ترین نقاط بتن دارند، می‌توانند به خوبی از استخر در برابر آسیب‌ها محافظت کنند. قابل ذکر است که در این روش آب بندی استخر، اگر ملات با آب مخلوط ‌شود، به ماده‌ای قوی تر و بسیار مؤثر برای محافظت و نگه‌داری از استخر تبدیل می‌شود.


 

آب بندی استخر با پرایمر

پرایمر آب بندی استخر یکی از پودرهایی است که بسیار در بین کاشی کاران محبوب است. پرایمر آب بندی استخر، در مقاومت حرف اول را می‌زند. ناگفته نماند که اگر قصد استفاده از پرایمر برای آب بندی استخر دارید، باید بسیار با دقت عمل کنید؛ تا باعث افزایش میزان جلوگیری از نشتی آب شود. در این روش بعد از تمیز کردن استخر پودرهای پلیمری را می‌توان به آسانی با آب مخلوط کرد و مورد استفاده قرار داد.


 

آب‌بندی استخر توسط خمیر

یکی دیگر از روش های آب بندی استخر، استفاده از خمیر آب بندی است. در واقع از این خمیر بیشتر برای پر کردن شکاف و حفره ها به کار گرفته میشود و به دلیل اثرگذاری آن، برای آب بندی سطح زیر کاشی استخر بسیار کاربرد دارد. این خمیر از ترکیب رزین‌های پلیمری و پودرهای مخصوص پلیمر به وجود می‌آید؛ یکی از مزیت‌های روش خمیر آب‌بندی استخر به کار بردن این روش با وجود مرطوب بودن استخر است. امروزه استفاده از خمیر آب‌بندی یکی از رایج‌ترین روش‌ها در این زمینه است.

 

چسب آب بندی استخر

 

آب بندی با چسب زیرسازی سطح

از جمله روش های که بسیار برای آب بندی استخر رایج است، استفاده از چسب مخصوص است. این چسب‌ها مثل دوغاب‌های آماده عمل می‌کنند و جالب است که نیاز به زیرسازی ندارند. البته باید توجه داشته باشید که چسب آب بندی، نمی‌تواند جایگزین روش‌های اصولی شود و برای برطرف کردن مشکلات کوچک ساخته شده است. استفاده چسب آب بند کننده استخر در سازه ها ضمن صرفه اقتصادی، باعث ایجاد مقاومت و استحکام بیشتر سازه می‌گردد.


 

آب بند استخر با مواد نانو

عايق نانو را مي‌توان در ملات سيماني مخلوط نموده و جهت سيمانكاري و ملات اندود سيمان و نرمه كشي در ساخت استخر استفاده نمود. روش آب بندي استخر نانو، بسيار اقتصادي و آسان مي‌باشد. ماده ضد آب نانو یکی از جدیدترین فناوری های مقاوم در برابر آب است که امروز به بازار عرضه شده است.


 

آب بندی استخر را دست یک فرد باتجربه بسپارید

مرحله آب بندی استخر همیشه قبل از کاشی کاری آن انجام می‌شود؛ که به دلیل راحت بودن نصب کاشی و سرامیک استخر، خیلی ها باور دارند که آب بندی استخر هم نیز کار ساده ای است، ولی باید بگوییم که آب بندی استخر هم به نوبه ی خودش، نیازمند تجربه و تخصص ویژه ایست. روش های سنتی آب بندی امروزه جای خودشون رو به روش های مدرن آب بندی هم در روش کار و هم در مصالح مورد استفاده جهت آب بندی داده اند. حال اگر برای کاشی کاری و آب بندی استخر به روش های نوین به کمک یک متخصص نیاز دارید، روی ما حساب کنید.