ساخت لوستر از جمله هنرهایی است می‌تواند برای بسیاری از افراد جذاب و جالب باشد. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که علاقه زیادی به هنرهای دستی و وسایل دست ساز دارند، پس حتماً ساخت لوستر تجربه زیبا و به یادماندنی برای شما خواهد بود.

این نکته را به یاد داشته داشته باشید که ساخت این وسیله نیز همانند سایر لوازمی که به برق متصل می‌شوند از حساسیت بالایی برخوردار است و لازم است در حین ساخت آن نکاتی را رعایت کرد تا در نهایت لوستر ساخته شده علاوه بر زیبایی از کیفیت بالایی نیز برخوردار باشد.

پس اگر همین حالا تصمیم به ساخت لوستر گرفته‌اید، حتما این مطلب از مجله اینترنتی "خدمت از ما" را از جهت آشنایی با تمامی نکات مهم آموزش ساخت لوستر از دست ندهید.

مواد اولیه برای ساخت لوستر

در صورتی که تصمیم به ساخت لوستر برای اتاق خواب یا پذیرایی منزل خود گرفته‌اید، می‌توانید از مواد گوناگونی که در دسترس دارید استفاده کنید و با استفاده از خلاقیت خاص خود، لوسترهای جدید و جذابی را بسازید. مواد انتخابی شما می‌تواند از دسته مواد پلاستیکی، مقوا، فلز، پارچه، چوب یا حتی مواد بازیافتی باشد و در این میان هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. 

اگر در خانه‌ای قدیمی ساکن شده‌‌اید که دارای لوسترهای از مد افتادهو قدیمی است، قبل از دور ریختن آن‌ها دست نگه دارید. چرا که در اکثر اوقات شما می‌توانید با استفاده از لوسترهای قدیمی و بازسازی آن‌ها به شیوه جدید، جذابیت چشمگیری به آن‌ها ببخشید و خود را از خرید لوسترهای گران قیمت معاف کنید.

 

آموزش ساخت لوستر با مواد گوناگون

همانطور که در مطالب پیشین نیز گفته شد شما می‌توانید از هر ماده‌ای که در دسترس دارید، متناسب با ایده ای خود، به ساخت لوستر بپردازید. ما در ادامه این مطلب به شما  آموزش ساخت لوستر را با موادی که در هر خانه‌ای در دسترس است خواهیم داد. شما می‌توانید با به کار بردن نکاتی که ذکر می‌شود به آسانی به ساخت لوستر در منزل خود بپردازید.

 

استفاده از قاشق پلاستیکی

شما جهت ساخت لوستر با مواد پلاستیکی می‌توانید از قاشق‌های پلاستیکی استفاده کنید. ایده استفاده از قاشق پلاستیکی امروزه بسیار معروف شده است. به کار بردن این مدل لوسترها خصوصا برای اتاق کودک یا حتی چراغ خواب می‌تواند بسیار جذاب باشد. برای ساخت لوستر با قاشق‌های پلاستیکی شما به یک بسته قاشق، یک بطری ۲ لیتری، سیم، چسب حرارتی و کاتر نیاز دارید.

ابتدا انتهای بطری را ببرید و تمامی قاشق‌ها را به وسیله کاتر از دسته جدا کنید. آن‌ها را به مانند چیدن فلس ماهی دورتادور بطری خود به وسیله چسب حرارتی به خوبی بچسبانید. پس از اتمام کار تنها لازم است سیم و لامپ خود را از دهانه بطری به آن متصل کنید.

 

استفاده از بطری شیشه ای

 ایده استفاده از بطری شیشه‌ای نیز می‌تواند جهت ساخت لوستر بسیار جذاب به نظر آید. اما لازم است به این نکته توجه داشته باشید که شما برای استفاده از بطری‌های شیشه‌ای نیازمند ابزار مخصوص جهت بریدن شیشه با رعایت ایمنی کامل دارید. در صورت در اختیار داشتن آن‌ها می‌توانید لوستری جذاب را با شیشه‌های دور ریختنی خود درست کنید.

ما در آموزش ساخت لوستر با استفاده از بطری شیشه‌ای نیازمند سنباده، مقداری کابل، چسب حرارتی، ابزار شیشه بری و لامپ هستیم. برای ساخت آن تنها کافی است لبه‌های شیشه خود را پس از بریدن به خوبی سنباده بکشید تا لبه‌های تیز آن هیچ گونه آسیبی به شما و سایر مصرف کنندگان وارد نکند.

پس از آن می‌توانید کابل‌ها را به طرح دلخواه خود دور شیشه بکشید و آن را به خوبی به وسیله چسب حرارتی به آن بچسبانید. پس از اتصال سیم و لامپ به آن می‌توانید زیبایی این لوستر را مشاهده کنید.

 

استفاده از بطری آب معدنی

 اگر تا به حال تمامی بطری‌های آب معدنی خود را دور می‌ریختید یا به بازیافت می‌انداختید، دیگر دست نگه دارید. بهتر است از حالا به جمع آوری آن‌ها اقدام کنید؛ چرا که می‌توانید به وسیله تعداد زیادی از بطری‌های آب معدنی یک لوستر جذاب و زیبا برای خود بسازید.

برای ساخت لوستر به وسیله بطری آب معدنی تنها کافی است انتهای هر بطری را که به مانند یک گل پنج برگ است به وسیله یک کار یا کاتر مناسب جدا کنید. سپس تعداد زیادی از آن را به وسیله سیم به یکدیگر متصل کنید. در انتها شما بند بلندی از گل‌های پلاستیکی دارید، که می‌توان آن‌ها را به یک بطری بزرگ که در وسط آن لامپ را قرار داده‌اید متصل سازید. نتیجه‌ی کار یک لوستر با آویزهای بسیار زیبا می‌باشد که در هر مکانی جذابیت خاصی به دکوراسیون آن انتقال خواهد داد

 

استفاده از کاغذ

اگر قصد دارید از کاغذ جهت ساخت لوستر استفاده کنید می توانید آن را به چند روش مختلف به کار ببرید. در هر مدل نیز توصیه می‌شود خلاقیت خود را حتماً به کار بگیرید تا بتوانید یک لوستر منحصر به فرد برای خانه خود تهیه کنید. در یکی از این ایده‌ها شما می توانید کاغذ را به صورت نوارهای باریک نوک تیزی بر روی فانوس کاغذی بچسبانید.

در مورد دیگر شما می‌توانید کاغذهای خود را به صورت دایره‌ای یا به شکل قطره‌های آب ببرید و آن‌ها را به صورت کاملاً منظم به دور یک فانوس کاغذی بچسبانید. اگر آموزش ساخت لوستر را برای اتاق کودک خود دنبال می‌کنید، توصیه می‌کنیم که از کاغذ رنگی‌هایی با رنگ‌های شاد و جذاب جهت ساخت این مدل لوسترها استفاده کنید.

 

آموزش ساخت لوستر با ساده‌ترین روش

 

استفاده از بادکنک و کاموا

 اگر ایده‌های قبلی که در قسمت آموزش ساخت لوستر مطالعه کرده‌اید و برای شما سخت بود، حتما این مدل مورد استقبال‌تان واقع خواهد شد. چرا که شما تنها به بادکنک، مقداری نخ کاموا و چسب چوب احتیاج دارید. ابتدا بادکنک خود را به خوبی باد کنید و سپس نخ کاموا را به هر مدلی که در نظر دارید به دور بادکنک بپیچید. سپس بر روی آن با یک قلمی مناسب چسب چوب بزنید.

پس از گذشت مدت زمانی که مطمئن شدید چسب چوب به خوبی خشک شده است، می‌توانید بادکنک را بترکانید و شاهد یک قاب لوستر کاموایی به ابعاد بادکنک خواهید بود.

 

استفاده از چوب

چوب یکی از پرطرفدارترین مصالحی است که امروز در انواع طراحی‌های دکوراسیون این مورد توجه واقع می‌شود. بنابراین لوسترهای چوبی نیز طرفداران زیادی را به خود اختصاص می‌دهد. اگر قصد دارید از چوب جهت ساخت لوستر خود استفاده کنید، ایده شما بستگی زیادی به چوبی که در اختیار دارید خواهد داشت.

در صورتی که چوب‌های شما به صورت دایره هستند، پیشنهاد ما به شما تزیین آن به وسیله مقداری روبان و گل و سپس اتصال آن‌ها به یکدیگر می‌باشد. اما اگر چوب تختی در اختیار دارید می‌توانید آن را به صورت نوارهایی با اندازه‌های مورد نظر جدا کنید و به شکل هندسی مورد نظر خود آن‌ها را به یکدیگر متصل سازید. در انتها می‌توانید لامپ خود را در میان شکل هندسی حاصل آویزان کنید.

 

استفاده از مهره

در این قسمت ما به طور کلی توصیه به کار بردن مهره‌ها کردیم. شما می‌توانید از انواع مهره‌های چوبی، مرواریدی یا هر مدل مهره‌ای را که در دسترس خود دارید، استفاده کنید. اگر مهره‌ها را در سایزهای مختلف انتخاب کنید، در جذابیت کار شما دو چندان خواهد شد. پس از تهیه مهره‌ها شما به یک آویز لوستر قدیمی و مقداری سیم نیز احتیاج دارید، تا بتوانید مهره‌ها را به هر ترتیبی که در نظر خود دارید وارد سیم کنید. در انتها آن‌ها را به یک آویز لوستر قدیمی متصل کرده تا نهایتا کار شما یک لوستر مدرن و جذاب باشد.

 در صورتی که لوستر قدیمی در دسترس نداشتید، یک حلقه می‌تواند به شما کمک کند تا بندهای مرواریدی خود را به آن متصل کنید و سیم حامل لامپ خود را نیز به وسط آن بیاویزید.

 

آموزش 7  ایده جذاب ساخت لوستر

 

خلاقیت در ساخت لوستر

به یاد داشته باشید که ایده‌های گفته شده تنها مدل‌های قابل ساخت جهت یک لوستر زیبا نیست و شما می‌توانید با هر ماده‌ای که در اختیار دارید و با توجه به خلاقیت و ایده هایی که در نظر دارید متناسب با دکوراسیون منزل اتاق خواب، به ساخت یک لوستر بسیار جذاب اقدام کنید.

توصیه می‌شود اگر قصد دارید به ساخت لوستر اتاق خواب کودک خود بپردازید سلیقه او را نیز مد نظر قرار دهید.  توصیه ما به شما ساخت لوستر با استفاده از وسایل غیر معمول مانند توپ پینگ پنگی، کره زمین و غیره می‌باشد. این راه می تواند به شما کمک کند که خلاقیت کودک خود را نیز به جریان بیندازید.

جمع بندی

اگر تاکنون تصور می‌کردید که برای آویزان کردن لوستر در منزل خود تنها باید به لوسترهای موجود در بازار اکتفا کنید و هزینه بسیار زیادی را جهت خرید آن‌ها بپردازید. اما لازم است به شما بگوییم که دیگر نیازی به صرف هزینه زیاد جهت ساخت لوستر ندارید؛ بلکه شما می‌توانید با هزینه‌ای بسیار کم به ساخت لوستری جذاب با ساده‌ترین موادی که در اختیار دارید بپردازید.

به یاد داشته باید که ایده‌های گفته شده در قسمت آموزش ساخت لوستر تنها ایده‌های ممکن نیست و توصیه می‌شود در این راه از خلاقیت خود نیز استفاده کنید.

دیگر مطالب مجله :