بررسی انواع تلوزیون و تفاوت OLED، LED، QLED

اگر به دنبال خرید تلوزیون هستید، دانستن تفاوت led و oled، تفاوت led و qled و همچنین تفاوت oled و qled می‌تواند شما را در خریدی هوشمندانه‌تر یاری کند. برای ساخت تلوزیون هم مانند هر وسیله الکترونیکی دیگر، در طی اعصار از فناوری‌های مختلفی استفاده شده است.

در این مطلب به بیان انواع این فناوری‌ها و تفاوت‌های آن‌ها می‌پردازیم. مفاهیم LED، LCD، OLED و QLED شاید کمی گیج کننده به نظر برسند؛ اما در این مقاله هر کدام را به صورت مجزا تعریف و با یکدیگر مقایسه می‌کنیم تا تفاوت هرکدام از آن‌ها به طور کامل برای شما عزیزان روشن شود.

اصطلاحات LCD، LED، OLED، و QLED هرکدام مخفف چه عباراتی هستند؟

شاید بهتر باشد پیش از توضیحات اصلی، بفهمیم هر کدام از این اصطلاحات، مخفف چه عبارتی هستند تا برای پی بردن به مفاهیم آن‌ها کار راحت‌تری در پیش داشته باشیم.

  • LCD: liquid crystal display
  • LED: light emitting diode
  • OLED: organic light emitting diode
  • QLED: quantum-dot light emitting diode

 

تفاوت led و lcd

برای این که تفاوت led و oled را متوجه شویم باید بدانیم led دقیقا چیست. جالب است بدانید تلوزیون‌های lcd و led هر دو از پنل‌های نمایش lcd استفاده می‌کنند و تفاوت آن‌ها در سبک نوردهی به صفحه است. تلوزیون lcd از کریستال‌های مایع برای نور دادن به پنل lcd استفاده می‌کند ولی تلوزیون led از لامپ‌های led یا همان دیودهای نوری برای نوردهی به پنل lcd استفاده می‌کند.

هر دوی این تلوزیون‌ها دارای نور پس زمینه یا همان بک‌لایت هستند که از منبع پشت صفحه یا کنار قاب تامین می‌شود. پس در این دو نوع از تلوزیون، هرکدام از پیکسل‌ها به صورت جداگانه نور ندارند. در مورد کیفیت، شفافیت و گستردگی رنگ‌ها، تلوزیون led به دلیل استفاده از دیود نوری، از وضعیت بهتری در قیاس با lcd برخوردار است ولی در عوض متوسط عمر led کمتر از lcd کمتر است.

 

تفاوت led و oled

 

تفاوت led و oled

تلوزیون oled نسل جدیدی از تلوزیون‌ها است که علی‌رغم یک اختلاف تک حرفی در اسم، تفاوت ساختاری مشهودی با led  دارد. تفاوت led و oled نیز در سیستم نوردهی آن‌ها است. البته هردوی این فناوری‌ها از تکنولوژی دیود نوری بهره می‌برند. تفاوت آن‌ها در این است که در تلوزیون oled هر پیکسل به صورت جداگانه نور ساتع می‌کند و مثل led، نور پس زمینه سفید یا آبی در کار نیست.

این مسئله باعث می‌شود کنتراست رنگ‌ها به خوبی مشخص باشد و جزییات تصویر به درستی به نمایش گذاشته شود. به خصوص تصاویری که در نور کم یا تاریکی شب فیلم برداری شده اند، به طور شفاف و دقیق قابل تشخیص خواهند بود. رنگ‌ها در تلوزیون oled درست‌تر و واقعی‌تر هستند و از فیلتر رنگ در این تکنولوژی استفاده نمی‌شود.

نکته دیگر در مورد تلوزیون‌های oled این است که صفحه آن زاویه دید بازتری در قیاس با تلوزیون led است. اگر تلوزیون شما oled هرچقدر زاویه دیدتان را با تلوزیون بسته‌تر کنید و به کناره‌ها بروید باز هم رنگ‌ها را شفاف و درست می‌بینید؛ درحالی که در تلوزیون led اگر به کناره‌ها بروید، رنگ‌ها به اصطلاح شسته شده و درست ظاهر نمی‌شوند.

 

تفاوت led و qled

 

تلوزیون qled چیست؟ تفاوت led و qled

تلوزیون qled زیر شاخه ای از تلوزیون‌های led است. پس هر تفاوتی که در مورد led و oled بیان کردیم می‌تواند به عنوان تفاوت oled و qled نیز به شمار بیاید. اما تفاوت led و qled در چیست؟ هردوی آن‌ها از پنل lcd و لامپ‌های led (دیود نوری) برای رنگ پس زمینه (بک‌لایت) ساخته شده‌اند. تفاوت این دو این است که تلوزیون‌های qled از یک لایه کوانتومی اضافه بهره می‌برند.

این لایه کوانتومی که quantum dot نام دارد در بین لایه‌های lcd قرار می‌گیرد و این توانایی را دارد که در رنج رنگی گسترده‌تری را در قیاس با ledهای معمولی ارائه کند. قیمت و کیفیت qled کمی بیشتر از led و کم‌تر oled است.

نتیجه و جمع‌بندی

در این مطلب به مقایسه انواع تلوزیون و بیان تفاوت led و oled، تفاوت led و qled و همچنین تفاوت oled و qled پرداختیم. این مقایسه بر پایه نسل اول این تلوزیون‌ها یعنی lcd انجام گرفته است. بهترین و باکیفیت‌ترین آن‌ها oled است که کیفیت تصویر و رنگ بسیار بالایی دارد و همین‌طور دیودهای به کار رفته در آن، آسیب کمتری به محیط زیست می‌رسانند. qled و پس از آن led با ساختار پایه‌ای مشابه در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.