علت جمع شدن آب در جامیوه‌ ای و کف یخچال چیست؟

مطمئنا جمع شدن آب در جامیوه‌ ای و کف یخچال جزو آخرین صحنه‌هایی است که می‌خواهیم هنگام باز کردن درب یخچال ببینیم. یخچال برای بسیاری از افراد یکی از مهمترین لوازم خانگی است؛ این مسئله را می‌توان به‌سادگی از سر زدن‌های چندین و چندباره به آن در طول روز متوجه شد. تمیزی و بو ندادن یخچال برای تمامی اعضای خانواده بسیار مهم است. به همین دلیل علت جمع شدن اب زیر جامیوه‌ ای یخچال و علت جمع شدن آب در کف هر چه که باشد، سریعا باید آن را رفع کرد. در ادامه دلایل مختلف و علت جمع شدن آب در جامیوه‌ ای و کف یخچال و روش رفع آنها را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

علت جمع شدن آب در یخچال چیست؟

بد نیست بدانید که شما در مواجهه با این مشکل تنها نیستید. جمع شدن آب زیر جامیوه‌ ای یخچال یا جمع شدن آب در کف یخچال مشکلی شایع بوده که ممکن است به دلایل زیر اتفاق بیفتد:

 

1.  لوله تخلیه مسدود شده است

مسدود شدن لوله تخلیه می‌تواند علت جمع شدن آب در جامیوه‌ ای و کف یخچال باشد. سوراخ تخلیه در انتهای دیوار پشتی یخچال قرار داشته و شبیه به ناودان است. مواد غذایی نیز می‌توانند باعث مسدود شدن این قسمت و جمع شدن آب زیر جامیوه‌ ای یخچال شوند.

برای رفع گرفتگی لوله تخلیه و رفع علت جمع شدن آب در یخچال، با وسیله‌ای انعطاف‌پذیر و غیر تیز به دقت سوراخ مسدود شده را باز کنید. سپس با ریختن مقداری مایع ضدعفونی‌کننده و گندزا آلودگی‌ها را به‌طور کامل تمیز کنید.

در شرایط عادی در طول روز، هیتر سیستم روزی چند بار روشن و خاموش می‌شود تا یخ‌های انباشته شده روی کویل‌ها را ذوب کند، هنگامی که یخ ذوب می‌شود، آب به داخل لوله تخلیه هدایت می‌شود. این لوله آب را به قسمت پایین یخچال به داخل یک تابه سرازیر کرده و در آنجا گرما آب را تبخیر می‌کند.

مشخصا مشکل در این روند می‌تواند علت جمع شدن آب در جامیوه‌ ای و کف یخچال باشد. اگر لوله تخلیه مسدود شده باشد، آب سرریز شده و بعد از جمع شدن در یخچال، راه خود را به پایین پیدا می‌کند. بعد از پیدا کردن علت انسداد لوله، ریختن کمی آب داغ درون لوله تخلیه (و نه آب ریختن داخل یخچال) باعث پاک شدن آن شده و مشکل جمع شدن آب در جامیوه‌ ای و کف یخچال را برطرف می‌کند.

 

علت جمع شدن اب زیر جامیوه ای یخچال

علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای و کف یخچال علت جمع شدن آب در جامیوه ای یخچال علت جمع شدن اب زیر جامیوه ای یخچال اسنوا علت جمع شدن اب زیر جامیوه ای یخچال

 

2. لاستیک درب و تعریق درون یخچال فریزر

تعریق درون یخچال و خرابی لاستیک درب نیز می‌تواند علت جمع شدن آب زیر جامیوه‌ ای یخچال اسنوا و علت جمع شدن آب در کف یخچال اسنوا (و سایر برندها) باشد. قرار دادن غذای گرم در یخچال باعث ایجاد بخار درون آن می‌شود، خراب بودن واشرهای لاستیکی اطراف بازوی درب یخچال و باز ماندن طولانی مدت درب یخچال نیز باعث ورود هوای گرم به درون یخچال می‌شود.

در نتیجه این موارد، روی دیواره‌های یخچال فرایند چگالش صورت گرفته و در نهایت، این رطوبت موجب پیدایش قطرات آب می‌شود. این قطره‌ها از پایین دیوارها عبور کرده و در قسمت پایین یخچال فریزر جمع می‌شود و ما می‌مانیم و جمع شدن آب در جامیوه‌ ای و کف یخچال. تعویض واشرها و لولاهای معیوب راه حلی برای این مشکل است. البته پیش از هر چیز و اقدام برای رفع علت جمع شدن آب در جامیوه‌ ای یخچال، از تراز بودن یخچال مطمئن شوید.

 

3. آب سرد کن

آب سرد کن یخچال نیز می‌تواند علت جمع شدن آب در یخچال شما باشد. اگر مخزن آب چکان داخل یخچال باشد، احتمالا آب زیر یخچال جمع می‌شود. همچنین، ممکن است اتصال شیلنگ آب سرد کن مشکل داشته باشد یا لوله‌هایی که آب را داخل محفظه اصلی می‌ریزند، سوراخ شده باشند، هر کدام از این موارد می‌تواند علت جمع شدن آب در جامیوه‌ ای و کف یخچال شما باشد. گاهی تشخیص نشتی آب در یخچال سامسونگ (و سایر برندها) راحت نیست و بهتر است که از یک متخصص کمک بگیرید.

 

علت جمع شدن اب زیر جامیوه ای یخچال اسنوا

علت جمع شدن اب زیر جامیوه ای یخچال اسنوا جمع شدن آب زیر جامیوه ای یخچال علت جمع شدن آب در جامیوه ای یخچال سامسونگ

 

4. نشت آب از محتویات یخچال 

در بسیاری از مواقع علت جمع شدن آب در جامیوه‌ ای و کف یخچال بسیار ساده است اما به آن توجه نمی‌کنیم، ممکن است علت جمع شدن آب زیر جامیوه‌ ای یخچال، علت جمع شدن آب در کف یخچال و نشتی آب در یخچال چکه کردن آب از یک بطری شکسته، سفت نشده یا ظرف سوراخی در یخچال باشد. بنابراین به جای اینکه دنبال مشکلی جدی و محل نشتی آب در یخچال سامسونگ‌تان (یا سایر برندها مانند اسنوا) باشید، تمام بطری‌ها و ظروف‌های درون یخچال را بررسی، و از محکم بودن درب آن‌ها و سالم بودن ظروف اطمینان حاصل کنید.

 

5. پنهان شدن اپراتور (تبخیر کننده) زیر یخ 

گاهی علت جمع شدن آب در یخچال را میتواند با بررسی تبخیر کننده رفع کرد. اگر یخچال شما کار می‌کند اما سرد نمی‌شود، ممکن است اپراتور زیر یخ پنهان شده باشد. در چنین حالتی افزایش دما صورت نمی‌گیرد و در نتیجه آن یخ‌دایی هم انجام نمی‌شود. برای رفع علت جمع شدن آب در جامیوه‌ ای و کف یخچال بهتر است از عملکرد صحیح کمپرسور اطمینان حاصل کنید و با برداشتن پوشش اپراتور، وضعیت ان را بررسی کنید.

 

علت جمع شدن آب در جامیوه ای یخچال

علت جمع شدن آب در کف یخچال سامسونگ علت جمع شدن آب در کف یخچال اسنوا علت جمع شدن آب در جامیوه ای یخچال اسنوا

 

6. جمع شدن آب زیر جا میوه‌ای یخچال

علت جمع شدن آب زیر جامیوه‌ ای یخچال یا علت جمع شدن آب در کف یخچال و نشتی آب در یخچال به‌طور خلاصه می‌تواند موارد زیر باشد:

  1. سنسور دیفراست یخچال مشکل دارد.
  2. اختلالی در کارکرد هیتر یا المنت پیش آمده ست.
  3. ترموفیوز خراب است.
  4. مسیر مجرای خروجی دچار گرفتگی شده یا یخ زده است.

دیفراست از ترموفیوز، ترمودیسک، سنسور و المنت تشکیل می‌شود و اختلال در این سیستم به معنی اختلال هر کدام از این قطعات است، برای مثال اگر در خروجی آب، یخ مشاهده کردید، باید دیفراستی که زیر جا میوه‌ای قرار دارد را بررسی کنید. به این منظور و برای برطرف کردن علت جمع شدن آب در جامیوه‌ ای و کف یخچال، ابتدا باید کاور یخچال را باز کنید.


 

اگر نتوانستید علت جمع شدن آب در کف یخچال را در خانه برطرف کنید و به دنبالی متخصصی ماهر برای رفع علت جمع شدن آب در جامیوه‌ ای و کف یخچال خود هستید(از رفع علت جمع شدن آب زیر جامیوه‌ ای یخچال اسنوا گرفته تا برطرف کردن نشتی آب در یخچال سامسونگ)، کار خود را با خیال راحت به متخصصان ما بسپارید. درخواست خود را به رایگان در اپلیکیشن یا وبسایت "خدمت از ما" ثبت کنید و متخصصان در اسرع وقت به درخواست شما رسیدگی خواهند کرد.

دیگر مطالب مجله :