مشکلات رایج ماشین لباس شویی می‌تواند به دلیل علل متفاوتی ایجاد شود. گاهی به راحتی می‌توان این علل را برطرف نمود و گاهی برای رفع آن باید از یک متخصص تعمیر ماشین لباس شویی درخواست عیب یابی کنید. در این نوشتار سعی می‌کنیم برای مشکلات رایج ماشین لباس شویی، راه حل‌هایی ارائه بدهیم که خودتان در خانه مشکل پیش آمده را بتوانید برطرف کنید. از جمله مشکلات رایج ماشین لباسشویی می‌توان به تایمر ماشین لباسشویی، نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی، آبگیری نکردن ماشین لباسشویی، تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی، نچرخیدن ماشی لباسشویی دوقلو، نیامدن آب داخل لباسشویی و ... اشاره نمود.

مشکلات رایج ماشین لباسشویی

پیش از رفع مشلکات رایج ماشین لباسشویی، حتما توجه کنید که ماشین لباسشویی را از برق بکشید تا موردی مانند برق گرفتی در حین تعمیر، برایتان ایجاد نشود.

 

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

برخی اتفاقات ممکن است مانع از صحیح چرخیدن ماشین لباسشویی شوند. متاسفانه برای اطلاع از وضعیت، مجبور خواهید بود تا لباسشویی را باز کنید. در ابتدا مشکلات ساده‌تر را بررسی کنید؛ چرا که شاید مشکل خیلی ساده باشد؛ مثلا ماشین در مرحله آبکشی گیر کرده باشد.

 

ریختن لباس بیش از حد در دیگ

در صورتی که حجم لباس‌ها بیش از حد مشخص است، تنظیمات ماشین لباسشویی بر هم می‌ریزد. بدین ترتیب سیستم چرخش ماشین لباسشویی درست کار نخواهد کرد. اگر لباس‌ها به صورت منظم در داخل بسکت ماشین پخش نشده باشند هم ممکن است این مشکل ایجاد شود. اگر به چنین مشکلی برخوردید، باید حجم لباس‌های داخل ماشین را تنظیم کنید تا به تعادل ماشین کمک کنید. می‌توانید این کار را با خارج کردن تمامی لباس‌ها و منظم پخش کردن لباس‌ها در داخل ماشین انجام دهید.

 

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

 

خرابی کلید حفاظتی درب ماشین لباسشویی

سوئیچ درب دقیقا در داخل کابین و نزدیک فریم درب قرار گرفته و به عنوان سوئیچ احتیاطی و امنیتی فعالیت می‌کند تا مانع از ورود دست به داخل بسکت چرخاننده ماشین بشود. خراب شدن این سوئیچ، مانع از فعالیت ماشین خواهد شد. اگر سوئیچ مشکل دارد، باید عوض شود. شما همچنین می‌توانید تنظیمات ماشین را چک کنید تا مطمئن شوید که سرعت چرخش ماشین درست و مناسب باشد. سرعت ماشین لباسشویی نباید بین سرعت‌های متفاوت تنظیم شده باشد.

 

سد شدن مسیر پمپ تخلیه

این احتمال وجود دارد که یک شی خارجی در مسیر پمپ تخلیه قرار گرفته باشد. در این صورت وقتی که ماشین لباسشویی پر از آب باشد، صدای وزوز کردن به گوش می‌رسد.

 

پاره شدگی در تسمه

هر ماشین لباسشویی چندین تسمه دارد و اگر این تسمه‌ها مشکل دارند، به ماشین آسیب وارد می‌شود. اگر تسمه‌ها مشکل داشته باشند، باید سریعا عوض شوند. اگر مشکل به خاطر پارگی تسمه‌هاست، باید چک کنید که قرقره‌ها سالم باشند؛ چون معمولا مشکل قرقره‌ها باعث پارگی تسمه می‌شود. اگر تسمه را عوض کنید ولی قرقره را تعویض نکنید، دوباره با همین مشکل روبرو خواهید شد.

 

بررسی موتور ماشین لباسشویی

موتور اصلی ماشین لباسشویی مسئولیت چرخاندن بسکت را برعهده دارد. موتور ماشین لباسشویی مستقیما چرخش را ایجاد می‌کند و عموما با بهره گیری از کلاچ ماشین لباسشویی این کار را انجام می‌دهد.

 

علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی‌تان لباس‌هارا خوب خشک نمی‌کند، مشکلش ممکن است خیلی ساده باشد؛ مثل یک گرفتگی جزیی در شلنگ تخلیه و شاید هم ماشین شما به تعویض پمپ نیاز داشته باشد. ولی از یک چیز مطمئن باشید؛ وقتی با خشک کن ماشین لباسشویی به مشکل خوردید، باید حسابی حواستان را جمع کنید. چون قطعا دوست ندارید با حجم بالایی از آب در کف خانه تان مواجه شوید.

 

علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

 

گرفتگی در شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی

خیلی وقتها گرفتگی در شلنگ تخلیه باعث می‌شود تا ماشین لباسشویی شما نتواند به خوبی لباس‌ها را خشک کند. شلنگ را خارج کنید و ببینید که آیا گرفتگی خاصی در شلنگ وجود دارد یا خیر. شاید لازم باشد با شلنگ دیگری جریان پرفشار آب را در شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی جاری کنید تا هرگونه گرفتگی احتمالی خارج و برطرف شود. شاید هم شلنگ تخلیه ماشین شما دچار پیچ خوردگی شده. شلنگ تخلیه باید در ارتفاعی بالاتر از ارتفاع آب در آبکش ماشین باشد. چک کنید که شلنگ تخلیه درست و صحیح به دو طرف وصل شده باشد.

 

بررسی پمپ تخلیه

اگر تردید دارید که پمپ تخلیه مسدود شده، در ابتدا باید آب داخل آبکش ماشین لباسشویی را خشک کنید و سپس آن را از برق بکشید و در ادامه در داخل شلنگ‌ها به دنبال گرفتگی باشید. فراموش نکنید که ورودی‌های پمپ را چک کنید. شاید لازم باشد پمپ را از ماشین لباسشویی باز کنید. اگر پمپ دچار مشکل شده، شاید قفل شده باشد. موتور به فعالیتش ادامه خواهد داد و تلاش می‌کند تا پمپ را روشن کند. این را در نظر داشته باشید که اگر موتور مشغول فعالیت باشد و به پمپ فشار بیاید، مشکل حادتر می‌شود؛ چرا که به موتور ماشین آسیب وارد خواهد شد. ممکن هم هست که مشکل به خاطر مسدود شدن پمپ باشد. در اکثریت این موارد، تعویض پمپ می‌تواند مشکل را حل کند.

 

مسدود شدن پمپ آب

گاهی وقتها وسایلی مثل جوراب، خودکار و یا سکه بین بسکت و آبکش ماشین لباسشویی گیر کنند و یا به محوطه پمپ نزدیک شوند. بدین ترتیب قابلیت خشک کردن ماشین لباسشویی به طرز قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت و حتی ممکن است کاملا از کار بیفتد. در این شرایط مجبور هستید تا کابین ماشین را باز کنید تا بتوانید به دنبال این موانع بگردید.

 

استفاده بیش از حد از مواد شوینده

اگر بیش از اندازه از مواد شوینده استفاده کنید، کف فراوانی تولید خواهد شد و کف فراوان، مانع از آن می‌شود که خشک کن ماشین لباسشویی بتواند به خوبی و در زمان مناسب کارش را انجام دهد.

 

روشن نشدن ماشین لباسشویی

اگر وقتی دکمه ماشین لباسشویی را می‌زنید، روشن نمی‌شود، شاید مشکلی ساده داشته باشد. در اینجا چند راهکار را پیش رویتان قرار می‌دهیم و مشکلات احتمالی را بررسی می‌کنیم:

 

عیب یابی ماشین لباسشویی پاکشوما

 

ورودی برق ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی تان روشن نمی‌شود، اولین چیزی که باید بررسی کنید، برق است. با یک مولتی متر، ولتاژ خروجی را چک کنید. اگر الکتریسیته وارد ماشین لباسشویی نمی‌شود، باید سیستم سیم کشی و برق خانه را چک کنید و ببینید که مشکل درکجاست. اگر مشکلی نبود ولی پریز ولتاژ خروجی نداشت، شاید خود پریز مشکل داشته باشد.

 

داغ شدن بیش از حد موتور

اگر موتور ماشین لباسشویی بیش از حد داغ شود، ماشین خاموش میشود تا به خنک کردن موتورش کمک کند. اگر این اتفاق چند بار برایتان رخ داده، مشکلی نیست ولی اگر موتور ماشین لباسشویی شما معمولا داغ می‌شود، باید ریشه اصلی مشکل را پیدا کنید.

 

فعال بودن کلید درب ماشین لباسشویی

ماشین‌های لباسشویی به گونه ای طراحی شده اند که در صورت باز بودن دربشان از کار میافتند. سوئیچ درب، قطعه پلاستیکی کوچکی است که زیر درب ماشین قرار دارد. اگر این سوئیچ فعال شود، درب ماشین لباسشویی باید بسته باشد. چک کنید ببینید که آیا این قطعه سالم است و درست سرجایش قرار دارد یا خیر.

 

لرزش در ماشین لباسشویی

وقتی ماشین لباسشویی تان میلرزد، این زنگ خطری است که به صدا درآمده ولی راهکار برطرف کردن این مشکل معمولا ساده است.

 

مسطح نبودن سطح زیر لباسشویی

اگر سطح زیر ماشین لباسشویی ناهموار باشد، قطعا ماشین لباسشویی شما به سروصدا میافتد و حرکت میکند. خیلی از پروسه‌های شستشو ازجمله چرخیدن وخشک کردن، به سادگی میتواند باعث لرزش ماشین شود و اگر ماشین لباسشویی روی سطح ناصافی باشد، این حرکات چند برابر میشوند. خوشبختانه راه حل مشکل شما آسان است. یک تخته چوب زیر ماشین لباسشویی تان قرار دهید. مشکلتان به آسانی حل می‌شود.

 

حجم بیش از حد لباس

باید مطابق با دستورالعمل ماشین‌تان در آن لباس بریزید. شستشوی حجم لباسی بیش از اندازه مجاز باعث میشود تا تعادل ماشین برهم بریزد. لباس‌ها نباید به صورت فشرده در هم، در داخل ماشین قرار بگیرند. باید فضای کافی را درنظر گرفت تا آنها بتوانند فضای کافی داشته باشند و آزادانه شسته شوند.

 

تایمر ماشین لباسشویی

حل این مشکل هم کار آسانی است. اگر ماشین لباسشویی حتی بعد از تمام شدن فازهای کاری اش، همچنان کار می‌کند، احتمالا تایمر آن دچار مشکل شده است. خرید یک تایمر جدید، مشکل را حل خواهد کرد.

 

نشتی در لباسشویی

این مشکل باعث می‌شود تا با هر بار شستن لباس‌ها، کف آشپزخانه کثیف شود. اما همیشه حل این مشکل، گران نیست. خیلی وقت‌ها مشکل با تعمیر و تعویض قطعات ارزان قیمت حل می‌شود. بررسی شلنگ تخلیه وقتی نشتی آب در زمان چرخش(spin) ماشین رخ می‌دهد، مشکل احتمالا به شلنگ تخلیه بر میگردد.

1. ارتباطات شلنگ تخلیه را چک کنید و ببینید آیا ایمن هستند یا خیر.

2. پس از آن شرایط شلنگ تخلیه را چک کنید و ببینید که شلنگ ترک یا آسیب دیدگی نداشته باشد.

3. شلنگ تخلیه را تست کنید و ببینید که دچار گرفتگی نشده باشد. شاید یک لنگه جورابتان در داخل شلنگ گیر کرده باشد.

4. به محل اتصال شلنگ تخلیه به ماشین لباسشویی توجه کنید. نباید هیچ گونه شکستگی یا نشتی آب در آنجا وجود داشته باشد. در بدترین حالت ممکن خرید یک شلنگ تخلیه جدید همه مشکلات را برطرف می‌کند.

 

تایمر ماشین لباسشویی

 

شلنگ پر کننده آب ماشین لباسشویی

ممکن است شلنگ پرکردن آب ماشین دچار مشکل شده باشد. چک کنید و ببینید که آیا شلنگ ورودی آب(پرکردن آب ماشین)، سالم باشد و در مکان صحیحش قرار گرفته باشد. در غیر این صورت، این شلنگ را سفت کنید. اگر هم مشکل حل نشد، شلنگ پرکردن آب ماشین را تعویض کنید.

 

نشتی در دریچه ورودی آب

دریچه ورودی آب را برای یافتن مکان نشتی آب چک کنید. شاید داخل دریچه، پوسیدگی یا رسوب مواد معدنی تشکیل شده باشد و شاید دریچه خراب شده و نیاز به تعویض دارد.

 

استفاده بیش از حد از مواد شوینده

اگر آب منطقه شما آب سخت است و از دستگاه تصفیه آب استفاده می‌کنید، مشکل چکه و نشتی آب ممکن است نتیجه ایجاد کف بیش از حد باشد. آب تصفیه شده و گرم، در مقایسه با آب سرد و سخت، کمتر مواد شوینده را حل می‌کند. سعی کنید مواد شوینده کمتری در ماشین لباسشویی بریزید و بدین ترتیب مشکل ایجاد بیش از حد کف از بین خواهد رفت. اگر آب نشتی، کف آلود است، سعی کنید از مواد شوینده کمتری استفاده کنید.

 

خرابی لاستیک دور درب لباسشویی

گاهی وقتها پیش می‌آید که از بخش جلویی ماشین لباسشویی شما آب چکه می کند. این بدان معناست که پلمپ درب اصلی دچار مشکل شده است. چرا که درب جلویی ماشین محل مناسبی برای تشکیل رسوب است. با گذر زمان، حجم رسوبات آنقدر افزایش پیدا می‌کند که درب ماشین کاملا بسته نمی شود و درنتیجه کمی آب از درزهایی که باز مانده‌اند چکه می‌کند. با دقت تمام محل پلمپ درب جلویی ماشین لباسشویی را تمیز کنید؛ احتمالا مشکل حل خواهد شد.

 

خرابی در قرقره‌های پمپ تخلیه آب

قرقره‌های پمپ تخلیه پلمپی دارند که گاهی وقتها به خاطر فرسودگی، نشتی آب می‌دهند. اگر حجم آبی در نزدیکی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی شما به چشم می‌خورد، قطعا با این مشکل روبرو شده‌اید. پمپ باید تعمیر و یا تعویض شود.

 

استفاده از مواد شوینده تماما شیمیایی

اگر وقتی ماشین لباسشویی درحال تخلیه آب است، به صورت متناوب با چکه آب مواجه هستید، ممکن است مشکل از توزیع کننده پلاستیکی مواد شوینده باشد. برخی مواد شوینده و سفید کننده، کاملا شیمیایی هستند و ممکن است باعث آسیب رساندن به قطعات پلاستیکی ماشین لباسشویی شوند. در این صورت باید این قطعه پلاستیکی را تعویض کنید.

استفاده زیاده از حد از مواد و مایعات سفیدکننده، باعث سوراخ شدن و زنگ زدن قطعات فلزی ماشین لباسشویی شود. سعی کنید از مواد سفید کننده حاوی اکسیژن استفاده کنید. این مواد آسیب کمتری به ماشین لباسشویی شما می‌زنند. هرچند که این مواد به اندازه مواد سفیدکننده معمولی، لباس‌ها را سفید و درخشان نمی‌کنند.

 

خرابی آبکش لباسشویی

اگر آبکش ماشین لباسشویی عامل چکه آب است، گزینه‌های محدودی پیش رو دارید. وقتی آبکش ماشین سوراخ شده باشد، بهترین راه تعویض ماشین لباسشویی است. تعویض آبکش ماشین لباسشویی معمولا مقرون به صرفه نیست. البته قبل از خرید ماشین لباسشویی جدید سعی کنید سوراخ را پیدا کرده و آن را با چسب اپوکسی پر کنید. در این صورت عمر ماشین لباسشویی تان را برای مدتی تمدید کرده‌اید.

 

از بین رفتن پلمپ آبکش

پلمپ بخش اصلی آبکش، دقیقا در آن قسمتی است که بخش خارجی آبکش به بخش انتقال وصل می‌شود. اگر شک دارید که مشکل از این بخش است، بهترین راه این است که از یک فرد متخصص وخبره کمک بگیرید؛ چون کار سخت وپیچیده ای است.

 

مواد شوینده در ماشین لباسشویی توزیع نمی‌شود

اگر مخزن توزیع کننده مواد شوینده ماشین لباسشویی شما اتوماتیک است، دو مشکل ممکن است باعث ایراد این بخش شوند.

 

علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

 

تمیز کردن توزیع کنند مواد شوینده

این بخش را هر ماه با استفاده از یک فنجان سرکه سفید گرم تمیز کنید. سرکه را در داخل مخزن بریزید و ماشین لباسشویی را روی حالت عادی روشن کنید. هر نوع گرفتگی و رسوبی بدین ترتیب شسته می‌شوند و بخش توزیع مواد شوینده مثل روز اولش تمیز می‌شود.

 

مواد شوینده نامناسب

انتخاب محصول درست و مناسب، بهترین تصمیمی است که می‌توانید بگیرید. اگر ماشین لباسشویی شما مختص سفیدکننده مایع است، استفاده از پودر سفید کننده، باعث گرفتگی و رسوب این مواد در بخشهای مختلف ماشین خواهند شد. پس بهترین کار این است که دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی تان را مطالعه کنید و ببینید که بهترین موادشوینده برای ماشین لباسشویی شما چه موادی هستند.

 

بوی نامطلوب در ماشین لباسشویی

این طبیعی نیست که ماشین لباسشویی بوی کثیفی و یا کپک زدگی بدهد. این اتفاق ممکن است در داخل و یا اطراف ماشین لباسشویی رخ دهد و نشانه رشد کپک یا باکتری است. آبکش ماشین لباسشویی فضایی تاریک و مرطوب است که فضایی مساعد برای رشد باکتری و کپک است. سعی کنید عادت کنید که هر ماه ماشین لباسشویی تان را تمیز کنید. به علاوه فضای اطراف ماشین لباسشویی تان را نگاه کنید و ببینید که آیا کپک زدگی خاصی پیدا می‌کنید یا خیر. ممکن است دیوارها، کابینت‌ها و یا فضاهای اطراف ماشین لباسشویی کپک زده باشند.

 

استفاده بیش از حد از مواد شوینده

استفاده بیش از حد از مواد شوینده، باعث ایجاد کف بیش از حد می‌شود و باقی مانده این کف‌ها در بسکت و سایر بخش‌های ماشین لباسشویی باقی می‌مانند و بوی بدی ایجاد می‌کنند. در نتیجه از حجم مناسبی مواد شوینده و نرم کننده استفاده کنید.

 

استفاده از آب گرم یا جوش

آب گرم باعث حل شدن و از بین رفتن لایه‌های کپک و باکتری می‌شوند. استفاده از آب گرم در هنگام شستشو و یا دست کم در فاز پایانی شستشو می‌تواند راهکار پیشگیرانه خوبی باشد؛ به ویژه اگر معمولا با آب سرد لباس‌هایتان را می‌شویید. اگر با مشکل کپک زدگی روبرو می‌شوید و یا به ندرت از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، می‌توانید از راند دوم آبکشی استفاده کنید تا بدین ترتیب از کپک زدگی و رشد باکتری‌ها جلوگیری کنید.

 

تمیز کردن پمپ تخلیه آب

فیلتر پمپ تخلیه باید ماهی یک بار تمیز شود؛ اما به ندرت پیش می‌آید که کسی این کار را انجام دهد، تا اینکه به مشکل بر بخورند. معمولا سکه‌ها و یا اشیای کوچک، ممکن است در داخل فیلتر گیر کنند و باعث نشت آب از زیر ماشین لباسشویی شوند و بدین ترتیب مکانی ایده آل برای ایجاد کپک و رشد باکتریها فراهم شود.

دیگر مطالب مجله :