نکات نگهداری ماشین لباسشویی را بدانید:

ماشین لباسشویی با شستن لباس‌های کثیف، زندگی امروزی ما را آسان‌تر می‌کند. در این مقاله نکات نگهداری ماشین لباسشویی را به شما می‌گوییم. شما می‌توانید با انجام این نکات عمر مفید لباسشویی خود را طولانی‌تر کنید و لباسشویی شما عملکرد بهتری داشته باشد. شما نیز می‌بایست مراقبت‌های لازم را انجام دهید.

نکات نگهداری ماشین لباسشویی

جلوگیری از برق گرفتگی

در برخی ساختمان‌ها چاه ارت تعبیه شده که سیم ارت ماشین‌های لباسشویی از طریق پریز برق به ارت ساختمان متصل می‌شوند اما در ساختمان‌هایی که چاه ارت ندارند سیم ارت به شیر آب متصل می‌شود.

اگر شما نیز در ساختمان خود چاه ارت ندارید احتمالا هنگامی که ظرف را بدون دستکش می‌شویید متوجه یک برق گرفتگی خفیف شده اید. برای جلوگیری از آن ماشین لباسشویی را در مواقعی که استفاده نمی‌کنید از برق بکشید.

 

نکات نگهداری ماشین لباسشویی

 

روغن کاری اتصالات

روغن کاری اتصالات دیگ شستشوی ماشین لباسشویی با بدنه و پایه‌ی آن صدای زیاد ماشین لباسشویی را به سادگی رفع می‌کند. برای روغن کاری ماشین لباسشویی می‌توانید از روغن چرخ خیاطی، روغن مایع یا روغن زیتون استفاده نمایید.

 

شلنگ ورود آب

در صورتی که واشر شلنگ ورودی آب لباسشویی دچار مشکل شده باشد ممکن است آب چکه کند که این مسئله می‌تواند مشکلاتی برای ماشین لباس شویی ایجاد نماید. استفاده از نوار تفلون برای آب بندی واشر توصیه نمی‌شود.

در ماشین لباسشویی یک شیر تعبیه شده که میزان آب ورودی به ماشین لباس شویی را کنترل می‌کند. جمع شدن مواد زائد در این شیر زمان پر شدن ماشین لباسشویی از آب را بیشتر می‌کند. در این صورت برای تمیز کردن آن می‌توانید آب ورودی را قطع کنید و کابل برق را بکشید، سپس در پشتی ماشین لباسشویی را باز کنید و این شیر را به آرامی باز نمایید. با چند ضربه یا شستشو مواد زائد جمع شده خارج می‌شوند.

 

کنترل خروجی آب

خروجی آب لباسشویی در صورتی که به درستی انجام نشود سبب ایجاد مشکلاتی برای ماشین لباسشویی می‌شود. برای خروجی آب کافی است که ماشین لباسشویی را به بغل بخوابانید و پارگی یا شکستگی شلنگ خروجی آب را چک نمایید. مشکل خروج آب می‌تواند ناشی از چاهی باشد که شلنگ خروجی به آن متصل شده است. لازم است فیلتر خروج آب نیز پس از مدتی پاک سازی یا تعویض گردد. این فلیتر معمولا از طریق دریچه ای در جلوی ماشین لباسشویی قابل دسترسی است.

 

نگه داری ماشین لباسشویی

 

3 نکته خیلی مهم در نگه داری ماشین لباس شویی

1- مراقب لکه‌های نارنجی رنگ باشید

اگر بعد از شستشوی ماشین لباسشویی، رنگ نارنجی روی لباس‌های خود تان مشاهده نمودید، یا داخل محفظه ماشین لباس شویی متوجه جمع شدن آب نارنجی رنگ شدید، هر چه سریع تر بررسی کنید که کدام قسمت از ماشین لباس شویی زنگ‌زدگی دارد. شما می‌توانید جهت رفع این مشکل از آب گرم و آهک استفاده کنید، اما اگر با انجام این کار مشکل بر طرف نشد وقت آن رسیده که محفظه لباسشویی را عوض کنید.

2- گذاشتن وسایل سنگین روی ماشین لباسشویی ممنوع

به یاد داشته باشید که روی ماشین لباسشویی تحت هیچ شرایطی وسایل سنگین قرار ندید. در هنگام گذاشتن وسایل سنگین روی لباسشویی فشار زیادی را به دستگاه ماشین لباسشویی آورده می‌شود و باعث می‌شود موقع کار کردن یا کار نکردن به ماشین لباسشویی شما آسیب وارد شود و از طرف دیگر شاید جسم سنگین از روی ماشین لباسشویی پرت شود.

3- اینقدر به ماشین لباسشویی خود اضافه بار ندهید

یکی از اشتباهات رایج که در استفاده از ماشین لباسشویی به چشم می‌خورد، داشتن اضافه بار برای لباسشویی است. ماشین لباسشویی برای شستن لباس‌های کثیف شما به فضای کافی برای چرخیدن و همچنین شستشوی لباس نیازمند است. قرار دادن لباس بیش از حجم استاندارد لباسشویی، در طولانی مدت باعث کاهش عمر دستگاه و همچنین خرابی ماشین لباسشویی شما می‌شود.

دیگر مطالب مجله :