نکات ایمنی اسباب کشی رعایت قوانین و ایمنی را در تمامی مراحل اسباب کشی را شامل می‌شود. از بسته بندی اصولی وسایل برای اسباب کشی گرفته تا انتخاب یک باربری مناسب برای حمل اثاثیه و چیدمان آن در محل جدید باید با رعایت نکات ایمنی اسباب کشی صورت گیرد. رعایت نکات ایمنی اسباب کشی خصوصا در جریان حمل بار تا حد زیادی با سلامت و جان افراد در ارتباط است. بسته بندی مناسب و حمل درست وسایل بخصوص اجسام سنگین در دسته نکاتی است که برای ایمن نگه داشتن فضای کار باید رعایت شود. انتخاب باربری مطمئن و مناسب از مهم ترین و اساسی ترین اقدامات برای داشتن یک اسباب کشی ایمن است.

در این مطلب به در کنار هم قرار دادن مراحل کلی یک حمل بار و اثاثیه ضرورت رعایت نکات ایمنی اسباب کشی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. پروسه اسباب کشی تنها به حمل وسایل از محل قبلی ختم نشده و انتقال و چیدمان وسایل در محیط جدید را نیز در بر می‌گیرد. بنابراین توجه به نکات ایمنی در هنگام انتقال وسایل به اتاق‌ها و نصب انواع واقسام تابلو و وسایل الکتریکی نیاز به رعایت یک سری نکات ایمنی در اسباب کشی را دارد.

 

رعایت نکات ایمنی در اسباب کشی

 

نکات ضروری برای یک اسباب کشی ایمن

حتما جمله پر تکرار ایمنی بعد از کار بسیار به گوش شما خورده است. این مساله در رعایت نکات ایمنی اسباب کشی به معنای واقعی ضرورت دارد. در هنگام جا به جایی بار باید مسیر افرادی که در حال حمل وسایل هستند هموار باشد. از ایجاد یک فضای هرج و مرجی و بهم ریخته در هنگام اسباب کشی با بسته بندی اصولی و مناسب وسایل جلوگیری کنید.

 

کات ضروری برای یک اسباب کشی ایمن

 

 وسایل سنگین را از وسایل شکستنی و دیگر لوازم دور نگهدارید و ترجیحا آنها را جایی در نزدیک درب خروجی بچینید. این موارد از سری نکاتی است که در ایمنی اسباب کشی بسیار تاثیر دارد. اما این نکات به این قیمت ختم نشده و موارد دیگر را نیز شامل می‌شود که در ادامه چند نکته را با هم مشاهده می‌کنیم.

 

بسته بندی ایمنی و اصولی وسایل

بسته بندی ایمنی و اصولی وسایل یعنی فراهم آوردن شرایط حمل و چیدمان آسان وسایل که در رعایت نکات ایمنی اسباب کشی نیز تاثیر دارد. به عنوان مثال بسته بندی وسایل سنگین امکان حمل راحت تر را افزایش و از آسیب‌های احتمالی به افراد را در هنگام حمل وسایل جلوگیری می‌کند. یکی از مواردی که باید در این امر به آن توجه داشت ضرورت بسته بندی وسایل منجمد شده و بعبارتی سرد و حمل صحیح آن در جریان اسباب کشی است.

 

بسته بندی ایمنی و اصولی وسایل

 

انتخاب یک باربری مطمئن برای حمل بار

انتخاب یک باربری مناسب به معنای فراهم آوردن شرایط رعایت نکات ایمنی اسباب کشی است. زیرا این افراد بر اساس یک برنامه چیده شده و با توجه به تجارب گذشته بسته بندی وسایل را با رعایت اصول حمل بار و مواظب از سلامتی‌شان در هنگام جا به جایی و حمل بار انجام می‌دهند. در واقع با انتخاب یک باربری مناسب همه چیز طبق یک قاعده مشخص و بر اساس رعایت نکات ایمنی اسباب کشی صورت می‌گیرد.

 

نتخاب یک باربری مطمئن برای حمل بار

 

در واقع اسباب و اثاثیه شما در جریان اسباب کشی بیمه شده و هر گونه آسیب و یا گم شدن وسایل به بیمه از سمت باربری مشخص شده جبران می‌گردد. 

نکات ایمنی اسباب کشی در زمان چیدمان وسایل

نکات ایمنی اسباب کشی محدود به حمل بار به منزل و مکان جدید نشده و چیدمان و قرارگیری وسایل در منزل را نیز در بر می‌گیرد. توجه به رعایت نکات ایمنی در هنگام نصب وسایل برقی، گذاشتن وسایلی مثل تابلوها بر دیوار و مواردی از این قبیل از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

نکات ایمنی اسباب کشی در زمان چیدمان وسایل

 

موارد پر اهمیت در رعایت نکات ایمنی اسباب کشی

در این قسمت با یک جمع بندی کلی به بیان یک سری نکات ایمنی اسباب کشی که شامل بسته بندی ایمنی وسایل و رعایت نکات ایمنی حمل بار است می‌پردازیم:

 

بسته بندی ایمنی وسایل برای اسباب کشی ایمن

 • وسایلی که استفاده کمتری از آنها دارید را در زودتر بسته بندی کنید.
 • پس از بسته بندی لوازم برای جلوگیری از آسیب وسایل شکستنی با ماژیک قرمز روی کارتن‌های مخصوص این وسایل کلمه شکستنی را بنویسید.
 • قبل از شروع پروسه بسته بندی اطمینان از محکم بودن کارتن‌ها یکی از نکات ایمنی در اسباب کشی است.
 • قسمت ای خالی کارتن را پس از جای دهی لوازم با روزنامه و یا پارچه‌های حوله‌ای پر کنید.
 • ایجاد توازن در وزن یک کارتن یکی از نکات ایمنی اسباب کشی است که برای انجام آن باید یک کارتن را به طور مساوی از لوازم سبک و سنگین پر کنید.

 

بسته بندی ایمنی وسایل برای اسباب کشی ایمن

 

 • برای استفاده اصولی از فضای اتاق چه در زمان شروع اسباب کشی چه در زمان انتقال وسایل به مکان مد نظر ابتدا لوازم سنگین و بزرگ بسته بندی شده را کف اتاق قرار داده و سپس وسایل سبک و حساس را روی آنها بگذارید.
 • قبل از بسته بندی لوازم شکستنی خاص، آن ها را داخل نایلون های حباب دار یا روزنامه باطله بپیچید.
 • در هنگام بسته بندی لوازم شکستنی و خاص آنها را قبل از قرار دادن در کارتن برای رعایت ایمنی بسته بندی ابتدا در داخل نایلون‌های حباب دار و یا روزنامه باطله بپیچید.
 • لوازمی مانند قاب عکس ها و بشقاب ها را افقی در کارتن ها بسته بندی کرده و درب کارتن‌های بسته بندی شده را با چسب پهن مخصوص و بسیار محکم ببندید.

 

رعایت نکات ایمنی حمل بار برای اسباب کشی ایمن

توجه به رعایت نکات ایمنی اسباب کشی در روز جا به جایی و حمل بار بصورت نکات ارئه شده در ادامه بسیار اهمیت دارد.

 

رعایت نکات ایمنی حمل بار برای اسباب کشی ایمن

 

 • توجه با این نکته که لوازم بسته بندی شده سنگین نباشند بسیار مهم است.
 • در زمان برداشتن اجسام سنگین رعایت نکات ایمنی اسباب کشی برای حمل صحیح بار ضرورت دارد. بنابراین برای برداشتن این لوازم از کمر خم نشده و بصورت نیمه نشسته زانوهایتان را خم کرده و اجسام را از رور زمین بر دارید، این نکته از فشار آمدن به کمر و ستون فقراتتان جلوگیری می‌کند.
 • در زمان حمل وسایل از افراد متخصص این کار در باربری‌ها کمک گرفته و از سبد‌های چرخ دار و آسانسور برای جا به جایی ایمن وسایل خود بهره ببرید.
 • روز اسباب کشی یک لباس راحت را انتخاب کنید تا دغدغه آسیب و خراب شدن لباس مانع انتقال راحت بارها و رعایت نکات ایمنی اسباب کشی نشود.
 • در صورتی که وسایلتان سنگین هستند و کسی برای کمک نیست، برای حفظ سلامت خود تان و ایمنی بار، وسایل ها را بلند نکنید روی زمین بکشید.
 • کف ماشین مخصوص بار برای ایمنی و کثیف نشدن بار و لوازم بهتر است با موکت یا پتو پوشانده شود. اگر ماشین حمل بار فاقد پوشش مناسب و چادر است، حتما روی وسایل خود را بپوشانید.
 • برای حمل ایمن وسایل کوچکی که درون جعبه‌های مخصوص آنها را درون یک جعبه و یا سبد بزرگ در کنار هم قرار دهید تا حمل آنها ایمنی صورت گیرد.

دیگر مطالب مجله :