تا به حال به نحوه جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی فکر کرده‌­اید؟ جابجایی ماهی و جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی از انتقال سایر حیوانات خانگی به یک محل جدید دشوارتر است. جابجایی آکواریوم گیاهی، نحوه ارسال ماهی زینتی، و جابجایی آکواریوم آب شور در صورت ابعاد بالای آکواریوم و حساسیت ماهی‌­ها می‌­تواند جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی را دشوارتر هم بکند. اما جای نگرانی نیست. در این مطلب مراحل جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی را به ترتیب بررسی می­‌کنیم. از این نکات می‌­توانید برای جابجایی آکواریوم گیاهی و جابه‌­جایی آکواریوم آب شور نیز استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که در جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی، شما فقط یک آکواریوم را جابجا نمی­‌کنید. اینکار شامل جابجایی ماهی، گیاهان، جابجایی آکواریوم گیاهی و در واقع انتقال یک اکوسیستم کامل است. مراحل جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی عبارت‌­اند از:

 

1. جابجایی ماهی‌ها و آماده‌­سازی آنها

جابجایی ماهی یا ماهی‌­ها اولین بخش در جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی است. برای جابجایی ماهی باید آنها را آماده کنید. اما چگونه؟ یک یا دو روز قبل از جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی، تغذیه ماهی­‌ها را متوقف کنید. آنها می‌­توانند به مدت یک هفته بدون غذا زندگی کنند، پس نگران گرسنگی آنها نباشید چراکه حالشان خوب خواهد بود. اینکار همچنین باعث می‌شود که مواد زاید در بدن آنها قبل از جابجایی ماهی­‌هااز بدن­شان حذف شود.

ماهی‌ها نسبت به تغییرات در محیط خود و جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی حساسیت بالایی دارند. به همین دلیل، حتما مقداری از آب آکواریوم را برای جابجایی ماهی نگه دارید. اگر مسافت جابجایی آکواریوم گیاهی و جابجایی آکواریوم آب شور کوتاه است و زمان جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی نیز کمتر از یک ساعت طول می­‌کشد، می­‌توانید ماهی‌­های کوچک را در کیسه‌­های پلاستیکی نگهداری و آنها را جابجا کنید.‌

در نحوه ارسال ماهی زینتی برای ماهی‌­های بزرگ یا زمانی که بیشتر از یک ساعت در راه باشید، باید از سطل­‌هایی با جریان هوا و آکسیژن استفاده کنید. هنگام جابجایی ماهی و جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی اطمینان حاصل کنید که در بالای سطل­‌های پلاستیکی هوا وجود دارد. به طور میانگین سه یا چهار عدد در هر سطل تعداد خوبی برای جابجایی ماهی‌هاست.

 

جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی

 

2. جابجایی آکواریوم گیاهی و وسایل داخل آن

پس از جابجایی ماهی‌ها، مرحله بعد در جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی جداسازی وسایل داخل آکواریوم است. بعد از قرار دادن ماهی در سطل‌­های مخصوص، بایستی تمام اجزای آکواریوم مانند سیستم گرمایش و سیستم تصفیه آب را جدا کنید. برای جابجایی آکواریوم گیاهی یا جابجایی آکواریوم آب شور و جداسازی وسایل داخل آنها، از گیاهان داخل آکواریوم شروع کنید و آنها را در سطلی حاوی آب آکواریوم قرار دهید.

در ادامه برای جابه­‌جایی آکواریوم آب شور، لوازم جانبی مانند پمپ، چراغ، بخاری، و فیلتر را به آرامی جدا کنید. همه را تمیز و خشک کنید، و هر یک را در کارتن­‌های مناسب بسته بندی قرار دهید. البته صافی را باید مرطوب نگه دارید، بنابراین آن را در یک ظرف در بسته قرار دهید.

اگر آکواریوم شما دارای سنگ­‌ها و صخره­‌های مرجانی زنده است، هنگام جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی آنها را در سطل­‌هایی حاوی آب آکواریوم حمل، تا از میکروارگانیسم‌­های ساکن در آنها محافظت کنید. برای جابجایی آکواریوم گیاهی و جابجایی آکواریوم آب شور باقیمانده آب را با استفاده از شلنگ سیفون تخلیه کنید. درپوش­‌ها را روی آنها قرار داده و با نوار محکم ببندید.

 

جابجایی ماهی آکواریوم

 

3. بسته بندی و جابجایی آکواریوم گیاهی

به مرحله سوم از روش جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی می­‌رسیم. بعد از جمع‌­آوری وسایل داخل آکواریوم و جابجایی ماهی درون سطل(ها)، باید آکواریوم را پیش از بسته بندی تمیز کنید. برای اینکار، ابتدا آکواریوم را با آب پر، و به ازای هر بیست لیتر آب یک لیوان سرکه اضافه کنید. یک ساعت منتظر بمانید سپس و قسمت بیرونی را با کمی محلول ضدعفونی تمیز کنید. سپس آب آکواریوم را خالی کنید و اجاره دهید تا کاملا خشک شود.

اگر ابعاد آکواریوم شما کوچک باشد، می‌­توانید از نایلون‌­های حباب‌­دار برای پوشش تمام قسمت­‌های آن استفاده کنید. برای جابجایی آکواریوم گیاهی و جابجایی آکواریوم آب شور، آن را در یک کارتن با اندازه مناسب قرار دهید. از کاغذهای خرد شده یا مچاله شده نیز در کف کارتون استفاده کنید تا در جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی آسیبی به آن وارد نشود. اما در صورتی که آکواریوم شما بزرگ باشد، می‌­توانید از شرکت­‌های باربری برای جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی کمک بگیرید. آنها برای جابجایی آکواریوم گیاهی و جابه‌­جایی آکواریوم آب شور شما از کارتن‌های مخصوص انتقال آکواریوم استفاده خواهند کرد.

هنگام جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی، برای جابجایی ماهی سطل‌­های حاوی ماهی‌­ها را (چه در اتومبیل خود و چه کامیون باربری) در جایی امن و با حداقل تکان قرار دهید تا دچار شوک نشوند. نکته مهم در نحوه ارسال ماهی زینتی این است که ماهی‌­ها حتما برای یک سفر کوتاه یا طولانی اکسیژن کافی داشته باشند. همچنین، سطل‌­های جابجایی ماهی باید دارای درب­‌های محکمی باشد تا از پریدن آنها به بیرون و یا ریختن آب جلوگیری کند.

 

جابجایی آکواریوم گیاهی

 

4. مراحل ضروری پس از جابجایی آکواریوم آب شور

پس از اینکه جابجایی ماهی‌ها انجام شد و جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی به پایان رسید، بهتر است اقدامات لازم برای آماده­‌سازی آکواریوم در محل جدید را سریعا انجام دهید.

آکواریوم را فورا تنظیم کنید. سیستم تصفیه و فیلترهای هوا را سریعا نصب کنید. آب، شن، صخره­‌های مرجانی زنده، سنگ، گیاهان و... را به آرامی در کف آکواریوم بچینید. میزان PH، دما، آمونیاک، و کلر آب را نیز بررسی کنید. هر چه مسافت جابجایی ماهی طولانی‌­تر باشد، ممکن است زمان بیشتری لازم داشته باشید تا تمام سطوح تثبیت شوند.

پس از انجام این اقدامات، و اطمینان از ایکه تمامی شرایط برای ماهی‌ها مناسب است، آنها را به داخل آکواریوم منتقل و قسمت خالی آکواریوم را دوباره آب­‌گیری کنید. اگر همه چیز به درستی پیش برود، جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی به مقصد بدون هیچ مشکلی انجام خواهد شد.


 

نکات جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی

  • بهتر است جابجایی ماهی و جابجایی آکواریم ماهی هنگام اسباب کشی را در مرحله پایانی اسباب کشی منزل یا محل کار انجام دهید.
  • برای جابجایی آکواریوم گیاهی یا جابجایی آکواریوم آب شور، اگر مطمئن نیستید که چگونه عناصر داخل آنها را جدا کنید، می‌­توانید از یک متخصص مشورت بگیرید.
  • پس از جابه­‌جایی آکواریوم آب شور و قبل از روشن شدن بخاری، حداقل یک ساعت صبر کنید تا دمای آب به میزان مناسبی برسد و سپس ماهی­‌ها را برگردانید.
  • فراموش نکنید که در چند روز آینده پس از جابجایی آکواریوم ماهی­‌های خود را چک کنید تا مطمئن شوید که احساس خوبی دارند و شرایط آنها مناسب است.

دیگر مطالب مجله :