علت روشن شدن چراغ چک ماشین

روشن شدن چراغ چک ماشین عموما نگران کننده است. زیرا چراغ چک موتور مهم‌ترین چراغ روی داشبورد محسوب می‌شود و روشن شدن چراغ چک خبر از یک هزینه سنگین بدهد. علت روشن شدن چراغ چک خودرو گاهی اوقات با تنظیم موتور یا رفع عیب در برق خودرو رفع می‌شود، اما گاهی دیاگ رفع چراغ چک هم کارساز نیست. 

آیا روشن شدن چراغ ماشین نشان از وجود یک مشکل بزرگ است؟ آیا علت روشن شدن چراغ چک دنا  با علت روشن شدن چراغ چک پراید یکسان است؟ طبق تجربه و نظر متخصصان، روشن شدن چراغ چک ماشین ربطی به مدل آن ندارد و منشا یکسانی دارند. در این نوشته به بررسی 10 علت روشن شدن چراغ چک ماشین و رفع چراغ چک پراید و دیگر خودروها پرداخته‌ایم.

 

اگر شما هم به دنبال یافتن پاسخ هر یک از موارد زیر هستید، با این مطلب همراه باشید:

 • روشن شدن چراغ چک دنا
 • علت روشن شدن چراغ چک پراید 131
 • علت روشن شدن چراغ چک ساینا
 • علت روشن شدن چراغ چک پژو 206
 • علت روشن شدن چراغ چک سمند ef7 چیست
 • علت روشن شدن چراغ چک 206 تیپ 2
 • مشکل روشن شدن چراغ چک پراید پس از روشن شدن فن
 • علت روشن و خاموش شدن چراغ چک سمند
 • روشن و خاموش شدن چراغ چک 206

 

علت روشن شدن چراغ چک ساینا

 

علت روشن شدن چراغ چک: مشکل در سنسور اکسیژن خودرو

وجود مشکل در سنسور اکسیژن، اولین و شایع‌ترین موردی است که موجب روشن شدن چراغ چک خودرو می‌شود. اگر مشکل از سنسور اکسیژن باشد، در این صورت بابت تعمیر آن نگران نباشید. زیرا تعمیر سنسور اکسیژن هزینه سنگینی نخواهد داشت. اما این بدان معنا نیست که می‌توانید آن را نادیده بگیرید. زیرا اگر مشکلی در سنسور اکسیژن خودرو وجود داشته باشد، مصرف سوخت را ۴۰ درصد افزایش می‌دهد و هزینه سوخت شما را چندین برابر خواهد کرد.

 

 علت روشن شدن چراغ چک: مشکل در مبدل کاتالیزور

نقش کاتالیزور در خودرو، تبدیل گازهای سمی مانند مونواکسیدکربن به گازهای غیرسمی مانند دی اکسید کربن است. یکی از مواردی که می‌تواند موجب روشن شدن چراغ چک موتور شود، وجود مشکل در مبدل کاتالیزور خودرو است. بر خلاف موردی که در بالا ذکر شد، رفع این مشکل ممکن است هزینه بر باشد و هر چه مدل خودرو بالاتر باشد، هزینه‌ی تعویض کاتالیزور آن نیز بالاتر است.

 

روشن شدن چراغ چک ماشین

 

علت روشن شدن چراغ چک: مشکل درپوش باک

این دفعه چک کنید که درپوش باک بنزین را درست بسته‌اید. بله یکی از مواردی که منجر به روشن شدن چراغ چک می‌شود، درست بسته نشدن درپوش باک بنزین است. می‌بتوان گفت بی‌خطرترین عامل روشن شدن چراغ چک خودرو، مشکل درپوش باک خودرو است. 

توجه داشته باشید که در این صورت ممکن است پس از بستن و سفت کردن درب باک، هم چند دقیقه‌ای طول می‌کشد تا چراغ چک خاموش شود. 

 

علت روشن شدن چراغ چک: مشکل در کوئل و شمع خودرو

اگر مشکلی در کوئل یا کوئل و شمع خودرو به وجود آمده باشد، موجب روشن شدن چراغ چک خودرو می‌شود. در واقع اگر کوئل خراب باشد احتمالاً شمع‌ها نیز با مشکل مواجه خواهند شد. در واقع کوئل وظیفه برق رسانی ماشین را بر عهده دارد. پس اگر مشکلی در آن به وجود آید، بهتر است سریعا برای رفع آن و رفع علت روشن شدن چراغ چک اقدام کنید.

خرابی وایر شمع و حتی خود شمع، موجب روشن شدن چراغ چک می‌شود. البته باید خودروتان برایتان کم اهمیت باشد که تعویض وایر و شمع ها را به تعویق انداخته باشید. زیرا نوع سوخت و ساز و عملکرد خودرو به شمع وابسته است.

در اهمیت تعویض به موقع کوئل و شمع خودرو بدانید که اگر طبق بروشور و در مدت لازم تعویض نشوند، به زودی کاتالیزور و کوئل احتراق خودرو هم مشکل ساز می‌شوند.

 

 

روشن شدن چراغ چک ماشین: مشکل در سنسور هوا

روشن شدن چراغ چک خودرو می‌تواند نشان دهنده وجود مشکل در سنسور هوای خودروی شما باشد. این سنسور با بررسی مقدار هوای ورودی به موتور دیتاهای لازم را برای کامپیوتر خودرو ارسال می‌کند. بهتر است همواره مراقب این سنسور باشید، خصوصاً اگر در تهران و شهرهای آلوده زندگی می‌کنید.

 

روشن شدن چراغ چک: سنسور دبی جرمی هوا (MAF)

خراب شدن سنسور MAF نیز به تنهایی می‌تواند علت روشن شدن چراغ چک باشد. سنسور MAF در گرد و خاک، هوای خشک، تابستان‌های  گرم، و حتی زمستان‌های خیلی سرد بسیار آسیب‌پذیر است. پیشنهاد می‌کنیم فیلتر هوای خودروتان را مرتب تعویض کنید و از خرابی این سنسور جلوگیری کنید.

وجود مشکل در سیستم EGR

سیستم EGR یا همان سیستم گردش گازهای اگزوز موجب کاهش سطح گاز اکسید نیتروژن در خروجی خودرو شده و همچنین در افزایش بازدهی موتور خودرو نیز نقش دارد. خرابی این سیستم نیز یکی دیگر از مواردی است که می‌توانند روشن شدن چراغ چک ماشین را سبب شوند.

معمولاً این سیستم در قسمت شیر دچار مشکل می‌شود که عمدتاً برای رفع مشکل یا آن را، یعنی شیر را، تمیز می‌کنند و یا آن که اقدام به تعویض آن می‌نمایند. ضمناً این مشکل از آن مشکلاتی است که اگر بروز کند هزینه‌ی زیادی روی دست راننده می‌گذارد.

 

 

دیگر علت‌ها برای روشن شدن چراغ چک خودرو

البته جز موارد بالا می‌توان از مواردی دیگر نیز به عنوان دلایل روشن شدن چراغ چک ماشین نام برد، اما تفاوت این موارد با مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد در این است که این موارد، یعنی موارد زیر، کم‌تر موجب روشن شدن چراغ چک می‌شوند و در اغلب موارد یکی از موارد بالا است که روشنی این چراغ را در پی دارد.

موارد دیگری که می‌توانند در روشن شدن چراغ چک خودرو نقش داشت باشند عبارت اند از:

 • خرابی ترموستات
 • خرابی انژکتور
 • خرابی باتری
 • مشکل در سیستم دزدگیر

 

کلام پایانی 

تا به اینجا علت‌های روشن شدن چراغ چک ماشین را با هم بررسی کردیم. اگر بخواهیم خلاصه‌ای از آنچه که در مواجه با روشن شدن چراغ چک باید انجام دهیم داشته باشیم به این صورت است که ابتدا درپوش باک را بررسی کنید. اگر شل یا باز بود آن را سفت کرده و ببندید. گاهی ممکن است روشن شدن چراغ چک بی دلیل باشد. مثلاً ممکن است تغییر در رطوبت هوا، موجب روشن شدن چراغ چک شود. اما به هیچ عنوان فراموش نکنید که روشن شدن آن در 99درصد مواقع خبر از اشکالی در خودرو شما می‌دهد، پس بی تفاوت از کنار آن رد نشوید و خودروی خود را در اولین فرصت به تعمیرکار خودرو بسپارید.