تنظیم فشار پمپ آب خانگی

آشنایی با تنظیم فشار پمپ آب خانگی

آشنایی و یادگیری چگونگی تنظیم فشار پمپ آب خانگی، یکی از مسائل ضروری است که در  زندگی امروزی بدان نیاز داریم. بدون شک برای شما هم پیش آمده است که اگر به عنوان مثال به مسافرتی طولانی رفته باشید و یا مدت زمان زیادی در خانه نباشید، بعد از مدتی که به خانه باز گشته­ اید متوجه می ­شوید که فشار پمپ آب خانگی شما تغییر کرده است و نیاز به تنظیم مجدد آن دارید.

در ادامه قصد داریم چگونگی تنظیم فشار پمپ آب خانگی را به شما آموزش دهیم و نکات کلیدی آن را توضیح دهیم.

فشار مناسب در تنظیم فشار پمپ آب خانگی

معمولا فشار مناسب و مطلوب با برچسبی که بر روی پمپ فشار آب است مشخص شده است، به عنوان مثال فشار مناسب پمپ ­های خانگی شناور بین 40 تا60 واحد می ­باشد، یا مثلا برخی از  پمپ ­ها با فشار PSI 30  روشن می ­شوند و در فشار PSI 50 خاموش می­ گردند.

ناگفته نماند که فشار مناسب در تنظیم فشار پمپ آب خانگی بستگی به قدرت موتور دارد؛ بنابراین شاید محدوده ­ی آن کمتر و یا بیشتر از مثال­ هایی است که زده شد.

چگونگی راه اندازی پمپ جهت تنظیم فشار  پمپ خانگی

ابتدا پمپ را روشن می­ کنیم و اجازه می­ دهیم کمی برای خود کار کند تا ببینیم عقربه فشار سنج در کجا قرار می­ گیرد، اگر پمپ شما سالم باشد بعد از اتصال به برق، بلافاصله فشار آن کاهش می­ یابد و چون به درجه PSI 30 رسید، روشن می­ شود و عمل مکش آن شروع می­ گردد، و هنگامی که به فشار PSI 50 رسید، خاموش می ­شود.

تنظیم فشار پمپ آب خانگی
تنظیم فشار پمپ آب خانگی

نشانه­ های تنظیم نبودن فشار در پمپ آب خانگی:

 • روشن بودن دایمی پمپ آب خانگی بدون باز بودن شیر آب
 • روشن و خاموش شدن مکرر پمپ آب خانگی

در صورت دیدن هر کدام از نشانه­ های بالا باید سریع به تنظیم فشار پمپ آب خانگی بپردازید.

نکات اولیه تنظیم فشار پمپ آب خانگی:

همیشه بدانید در انجام تعمیر و تنظیم امور برقی، اولین نکته ­ای را که باید رعایت کنید، قطع آن وسیله از منبع برق است. برای تنظیم فشار پمپ آب خانگی نیز، ابتدا آن را از منبع برق جدا کنید؛ تا از برق گرفتگی، آسیب رساندن به کابل­ های برق و موتور پمپ جلوگیری به عمل آورید.

آشنایی با کلید اتومات مکانیکی

چنانچه پیشتر گفته شد جهت حفظ امنیت، ابتدا اتصال پمپ به برق را قطع می­ کنیم، آنگاه با استفاده از پیچ گوشتی مناسب تمام پیچ ­های موجود بر روی بدنه ست کنترل فشار را باز می­ کنیم، آنگاه دو پیچ را مشاهده خواهیم کرد.

ناگفته نماند که در برخی از ست های کنترل فشار تنها یک عدد پیچ جهت تنظیم افزایش یا کاهش فشار پمپ وجود دارد، اما معمولا و آنچه رایج­تر است دو عدد پیچ می ­باشد که با یکی از آنها فشار را کم و زیاد، و با دیگری میزان دلتای فشار را تنظیم می­ کنند.

 • پیچی تنظیمی که در زیر آن فنر بزرگتری قرار دارد میزان فشار قطع و وصل پمپ خانگی را انجام می­ دهد.
 • نقش پیچ تنظیمی که در زیر آن فنر کوچکتری قرار گرفته است، کنترل اختلاف فشار یا دلتای فشار در پمپ آب خانگی است.

روش تنظیم کلید اتومات مکانیکی جهت تنظیم فشار پمپ خانگی

اگر دستگاه شما دارای یک عدد پیچ یا به عبارتی یک عدد کلید اتومات مکانیکی است با استفاده از همان 1 عدد پیچ می ­توانید به تنظیم فشار پمپ خانگی بپردازید.

نکته مهم:

 • چنانچه بخواهیم تا فشار پمپ آب خانگی افزایش پیدا کند کلید اتومات مکانیکی را در جهت حرکت عقربه ­های ساعت می­ چرخانیم.
 • چنانچه بخواهیم فشار پمپ آب خانگی کاهش پیدا کند باید آن را در جهت خلاف حرکت عقربه­ های ساعت بچرخانیم.
 • لازم ذکر است به اندازه هر دفعه پیچاندن کامل پیچ (360 درجه) تنظیم فشار، 2 تا 3 واحد بار تغییر ایجاد می­ شود.

روش تنظیم کلید اتومات مکانیکی دارای 2 عدد پیچ

چنانچه پیشتر گفتیم، پمپ­ های فشار آبی که در ایران وجود دارد بیشتر دارای 2 عدد پیچ، و یا 2 عدد کلید اتومات مکانیکی می­ باشد، روش تنظیم آنها نیز به این شکل است که:

پیچ تنظیمی که حاوی فنر بزرگتری است _ چنانچه قبلا گفته شد وظیفه ­ی میزان فشار قطع و وصل پمپ خانگی را برعهده دارد_  اگر در جهت حرکت عقربه­ های ساعت بچرخانیم سبب افزایش فشار پمپ آب خانگی خواهد شد و چنانچه در جهت خلاف حرکت عقربه ­های ساعت بچرخانیم باعث کاهش فشار پمپ آب خانگی خواهد گردید.

تنظیم پیچ فشار
تنظیم پیچ فشار

وظیفه­ ی پیچ حاوی فنر کوچکتر هم کنترل اختلاف فشار یا دلتای فشار است. چنانچه این پیچ را در جهت عقربه­ های ساعت بچرخانیم میزان فشار cut-off یا قطع پمپ افزایش می­ یابد و اگر آن را در جهت خلاف عقربه­ های ساعت بچرخانیم نتیجه معکوس می ­شود یعنی فشار cut-off  یا قطع پمپ کاهش می­ یابد.

نکته طلایی در مورد پیچ کوچکتر:

آنچه در ابتدا لازم است در مورد پیچ حاوی فنر کوچکتر بدانید این مطلب است که: کمتر لازم است دست به تغییر و تنظیم این پیچ بزنید، و چنانچه نیازی به تغییر و تنظیم آن ندارید هرگز از سر کنجکاوی سعی نکنید در فشار آن تغییری ایجاد کنید.

پمپ فشار آب خانگی
پمپ فشار آب خانگی

پیچی که حاوی فنر کوچکتر است مربوط به دیفرانسیل است و تأثیر آن بر روی فشار انتهایی است. به عنوان مثال، با هر پیچش کامل این پیچ 2 تا 3 واحد این فشار افزایش پیدا خواهد کرد. در کل پیچ کوچکتر نسبت به پیچ بزرگتر کمتر قابل تغییر است و به طور معمول بین 5، 10 و 15 پوند بر مربع قابل تغییر می ­باشد.

زمان تنظیم فشار پمپ آب خانگی

 • اگر آب خروجی ساختمان شما از شیر آلات و یا دوش،  به اندازه کافی فشار نداشته باشد.
 • اگر چنانچه خانه و یا ساختمان شما بر روی تپه و یا در جایگاه بلندی قرار گرفته است و فشار خروجی آب کاهش یافته است.
 • چنانچه آب فشان­ های زیادی در باغچه و یا حیاط خود نصب کرده ­اید و این کار باعث کاهش فشار آب خانگی شما شده است.

به طور کلی چنانچه هر گونه تغییری در سطح فشار آب خروجی از شیرآلات ساختمان مشاهده کردید، نیازمند تغییر و تنظیم فشار پمپ خانگی خواهید بود.

پرسش ­های رایج در زمینه فشار پمپ آب خانگی

 • زمان مناسب تنظیم فشار پمپ آب خانگی؟ به طور معمول وقتی دستگاه را تازه خریده­اید و نصب کرده­اید فشار آن تنظیم است، بنابراین هر زمان که فشار خروجی آب ساختمان شما کم و یا زیادتر از حد معمول شد، نیاز به تنظیم فشار پمپ خانگی خواهید داشت.
 • چرا پمپ آب خانگی نیاز به تنظیم پیدا می ­کند؟ به طور معمول اگر مدت زمان زیادی در خانه نباشید و یا پمپ آب خانگی شما مدت زیادی خاموش باشد، خود به خود سطح فشار آن کاهش پیدا خواهد کرد.
 • فشار مناسب پمپ آب خانگی؟ البته در  مقاله به طور کامل توضیح دادیم اما در اینجا به طور خلاصه عرض می­ کنیم که  بر روی پمپ آب خانگی معمولا برچسبی موجود است  محدوده ­ی فشار آن را مشخص می­ کند.
 • دلیل کاهش آب خروجی شیرآلات چیست؟ شاید مهمترین دلیل آن این است که فشار پمپ آب خانگی شما افت کرده است و نیاز به تنظیم فشار پمپ آب خانگی دارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *