لوله کشی پمپ آب ساختمان

نقشه و نحوه لوله کشی پمپ آب ساختمان یکی از نیازهای زندگی امروزی است. البته این مسأله شاید دلایل گوناگونی داشته باشد اما شاید یکی از اساسی ترین دلایل این کار کمبود فشار لازم برای تأمین آب در مناطق شهری است.

اگر خانه و یا ساختمان شما در شهر باشد حتما بارها و بارها از کمبود آب و عدم فشار لازم آب دچار مشکل شده­ اید و برای آن به فکر استفاده از لوله کشی پمپ آب ساختمان افتاده اید.

لوله کشی پمپ آب ساختمان

اگر بنابر هر دلیلی مایل هستید لوله کشی پمپ آب ساختمان و یا لوله کشی پمپ آب خانگی را خود انجام دهید قطعا داشتن نقشه و آشنایی با نحوه اجرای لوله کشی پمپ آب ساختمان از نیازهای مبرم و ضروری این کار می باشد.

برای آشنایی با لوله کشی پمپ آب ساختمان مقاله ما را بخوانید.

انواع روش های لوله کشی پمپ آب خانگی

لوله کشی پمپ آب ساختمان و یا لوله کشی پمپ آب خانگی روش های گوناگونی دارد، اگر بخواهیم به طور کلی به این روش ها اشاره کنیم شامل موارد زیر می شود:

  • اتصال پمپ آب ساختمان بر روی آب شهری به صورت مستقیم.
  • اتصال پمپ آب خانگی به منبع ذخیره آب.
  • استفاده از بوستر پمپ.
  • قرار دادن پمپ آب خانگی در محلی برای پر کردن منبع آب و تأمین آب ساختمان.

اتصال مستقیم پمپ آب ساختمان بر روی آب شهری

در این روش پمپ آب ساختمان به صورت مستقیم به جریان آب شهری متصل می شود، بنابراین آب ساختمان شما با اتصال به شبکه شهری فشار خوب و قابل ملاحظه ای خواهد داشت؛ اما اجرای لوله کشی پمپ آب خانگی بر روی آب شهری و نصب پمپ آب بدین شیوه معایبی به همراه خواهد داشت که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

معایب اتصال مستقیم نصب پمپ بر روی آب شهری

  • اجرای لوله کشی پمپ آب ساختمان و نصب پمپ به صورت مستقیم بر روی آب شهری، کاملا غیر قانونی خواهد بود، بنابراین هر چند متخصصان اجرای لوله کشی شما را وسوسه به اجرای این کار کردند این نکته را فراموش نکنید.
  • با این کار فشار آب همسایگان شما دچار افت می شود، بنابراین ممکن است این کار شما به شکایت و درگیری منجر شود.
  • در صورت قطع شدن آب، پمپ شما به صورت خودکار روشن خواهد شد و از آنجا که آب قطع شده است و در خلأ کار می کند به احتمال فراوان خواهد سوخت.
  • در صورت خاموش شدن پمپ آب به هر دلیل، آب ساختمان شما نیز با مشکل رو به رو خواهد شد.

لوله کشی آب ساختمان به شکل مسقیم

نحوه اجرای لوله کشی پمپ آب ساختمان در این روش چندان پیچیده نیست و نیازی به متخصص نخواهید داشت.

در نظر داشته باشید که محل نصب پمپ آب خانگی در این روش از پشت کنتور تا محل ورودی آب به ساختمان خواهد بود.

در این روش لوله کشی پمپ آب خانگی ابتدا لوله ای متناسب با قطر لوله اصلی آب انتخاب کرده و آن را به قسمت مکش پمپ آب نصب می کنید؛ داشتن یک والو متناسب با قطر لوله و همچنین مغزی و مهره ماسوره از نیازهای اساسی شما در اتصال لوله خواهد بود.

آنگاه دوباره با داشتن یک مهره ماسوره، یک مغزی و احتمالا یک والو دیگر به سراغ لوله ای بروید که آب را به سمت خانه هدایت می کند و با قرار دادن یک شیر یک طرفه در مسیر آن کار را به اتمام برسانید.

اما نکته پایانی:

چنانچه در ابتدای این مطلب گفته شد این روش کاملا غیر قانوی است بنابراین به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود.

نحوه لوله کشی پمپ آب ساختمان به مخزن

اگر پیشنهاد ما را جویا باشید و بخواهید بهترین نقشه و نحوه اجرای لوله کشی پمپ آب ساختمان را بدانید ما این روش، یعنی اتصال لوله کشی پمپ آب ساختمان به مخزن آب را توصیه می کنیم.

لوله کشی پمپ آب خانگی

در روش لوله کشی پمپ آب ساختمان به مخزن ابتدا مکانی هموار، صاف و یکدست را انتخاب نمایید، ترجیجا دور از نور مسقیم آفتاب باشد و اگر آن را عایق بندی کنید که عالی می شود؛ چرا که شما می خواهید هم پمپ آب و هم مخزن آب را در آنجا قرار دهید.

آنگاه از لوله اصلی، انشعابی برای ورودی مخزن و انشعابی جهت ورودی ساختمان در نظر بگیرید.

چنانچه واضح است یک طرف از این لوله ها به سمت ورودی مخزن آب می رود و در بالای مخزن ذخیره آب به پشت یک شیر کنترل سطح یا شناور متصل می شود.

وظیفه شناور هم که مشخص است، در صورت پر شدن منبع ذخیره آب، ورودی آب را قطع می کند.

اما مسیر دوم مستقیم به لوله های ورودی ساختمان نصب می شود و علت آن هم این است که هر زمان خواستید بتوانید به راحتی پمپ را از مسیر خود خارج کنید و آب را به صورت مستقیم به ساختمان خود وصل کنید.

چنانچه پیشتر گفته شد نصب یک شیر یک طرفه در مسیر اتصال آب به صورت مستقیم به کلکتور  توصیه می شود؛ چرا که در صورت باز بودن مسیر و خوب بودن فشار در وضعیت بای پاس باشد و پمپ آب وارد مدار نشود.

شیوه اتصال پمپ آب خانگی

حال به سراغ اتصال پمپ آب خانگی می رویم. چنانچه دیده می شود در پایین مخزن ذخیره آب یک خروجی برای آب تعبیه شده است که مکان نصب پمپ آب است.

بعد از اینکه مخزن را وصل کردید با داشتن یک مغزی، بوشن و یک لوله 30 سانتی به سراغ اتصال پمپ آب به مخزن بروید.

در این روش مراقب باشید دهنه پمپ به سمت مخزن باشد.

بعد از انجام موارد بالا روی سر پمپ یک شیر یک طرفه نصب کنید؛ این شیر از ورود آب به لوله اصلی ورود آب به ساختمان  جلوگیری می کند.

نکته مهم:

در هنگام لوله کشی پمپ آب ساختمان، در مسیر خروجی پمپ، از یک مخزن تحت فشار و یا کلید اتومات جهت تنظیم فشار پمپ بهره ببرید و اگر می توانید یک فشار سنج آنالوگ هم در این مسیر جهت بررسی فشار قرار دهید.

با این کار آب چنانچه دچار افت فشار شد، توسط پمپ، از منبع مکش می شود و به داخل کلکتور یا مسیر اصلی آب به جریان می افتد.

لوله کشی دو منظوره پمپ آب خانگی

یکی دیگر از نقشه های اجرای لوله کشی آب ساختمان، لوله کشی دو منظوره پمپ آب خانگی است.

تفاوت این شیوه با شیوه قبلی در این است که ورودی آب شهری بعد از اتصال به پمپ باید به وروی تانکر برسد.

نحوه اجرای لوله کشی دو منظوره

در اجرای نقشه لوله کشی دو منظوره پمپ آب ساختمان، باز هم از مخزن ذخیره آب استفاده می شود و یک انشعاب از آب اصلی به کمک یک والو به ورودی تانکر آب وصل می شود.

با قرار دادن یک سه راهی در مسیر خروجی تانکر،  منبع آب به پمپ آب وصل می شود تا اگر بنا بر هر دلایلی پمپ آب خاموش شد، آب بدین شیوه وارد سیستم ورودی آب ساختمان شود.

در این نقشه پمپ بعد از سه راهی خروجی مخزن و قبل از سه راهی ورودی مخزن آب نصب می شود.

پر واضح است که در تمام این مسیرها ما احتیاج به والو و شیر یک طرفه داریم  تا با تغییر والوها عملکرد پمپ را در اختیار داشته باشیم.

نکته پایانی:

در نظر داشته باشید در هر مدل نقشه لوله کشی پمپ آب ساختمان باید تا جایی که امکان دارد از ایجاد شکست در مسیر لوله کشی پرهیز کنید.

نحوه لوله کشی پمپ آب ساختمان

 اگر بخواهیم همین مطلب را با بیانی دیگر مطرح کنیم این است که: تا جایی که می توانید سعی کنید مسیر ورود و خروج آب شما مستقیم باشد و از کمترین میزان زانو و سه راهی در مسیر پمپ آب بهره ببرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *