نمای ستون ساختمان

نمای ستون ساختمان یکی از مهمترین قسمت های یک ساختمان است که تمام هوش و حواس بیننده را به خود معطوف می کند.

شاید بتوان گفت بشر از وقتی با طراحی و معماری آشنا گشته، نمای ستون ساختمان را به عنوان یکی از معیارهای زیباشناسی در ساختمان در نظر گرفته است.

نمای ستون ساختمان

آری بشر همراه با پیشرفت در معماری، شروع به خلق اشکال، طرح ها و نماهای مختلف در جای جای ساختمان از جمله در ستون های ساختمان پرداخته است.

ستون های سنگی در نمای ستون ساختمان

اگر بخواهیم از تمام اشکال و طرح ها در نمای ستون ساختمان که در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفته است مستحکم ترین و در عین حال زیباترین و گرانبهاترین را انتخاب کنیم، می توانیم به انواع ستون های سنگی در نمای ستون ساختمان اشاره کنیم.

نمای ستون ساختمان مدرن

ستون های سنگی به صورت یک تیکه کاملا گرد، دو تیکه نیم گرد و تیکه تیکه چسبی در بازار موجود است.

نکته مهم:

برای نماهای  ستون ساختمان و یا هر مکانی که در بیرون ساختمان قرار گرفته است و یا در معرض تابش مستقیم نور آفتاب می باشد بهترین و مقاوم ترین سنگ، سنگ تراورتن می باشد.

اما برای نمای ستون های داخلی ساختمان، حتما از سنگ های مرمر استفاده کنید.

ستون های سیمانی در نمای ستون ساختمان

حقیقتا استفاده از طرح های مختلف ستون های سیمانی، زیبایی چشم نواز و هوش ربایی به ساختمان می بخشند.

اگر بخواهیم از انواع ستون های سیمانی در نمای ستون ساختمان یاد کنیم شامل موارد زیر می شود:

ستون ساده سیمانی، ستون گرد سیمانی، سیمان بری، قاشقی، کله قندی، سرستون کله گاوی، ستون پیچی سیمانی، ستون شسته، ستون رومی سیمانی و…

نمای رومی در نمای ستون ساختمان

اگر امروزه گشتی در میان ساختمان های مدرن و جدید زده باشید، حتما استفاده از نمای رومی در نمای ستون ساختمان ها توجه شما را به خود جلب کرده است.

نمای رومی

استفاده از انواع نمای رومی (کلاسیک و مدرن) پیچیدگی و دشواری های خاص خود را دارد، جدا از این مورد استفاده از مصالح گرانقیمت در دیزاین و طراحی این نما جذابیت آن را بیشتر کرده است و ساختمان شما را ساختمانی لوکس جلوه می دهد.

طراحی نمای رومی مدرن و کلاسیک

امروزه استفاده از انواع طرح های نمای رومی (مدرن و کلاسیک) به عنوان رایج ترین نما در نمای ستون ساختمان مطرح شده است. انتخاب این طرح و دیزاین در طراحی نمای ستون ساختمان باعث می شود ساختمان مدرن، مجلل و در عین حال شیک و گرانبهاتر جلوه کند.

نمای ستون کلاسیک

نمای ستون ها در این طراحی به شکل دوریک، قرنتی و یونیک اجراء می گردند، حتی دیوارها در طراحی رومی به شکل ستون های تزیینی طراحی می شوند.

از آنجا که در طراحی نمای ستون ساختمان در نمای رومی از سنگ های مرمر، ترواورتن و گرانیت استفاده می شود، بی شک این ستون ها دارای زیبایی طبیعی و بی نظیری هستند.

نمای رومی، سنگ یا سیمان؟

در نمای ستون ساختمان _ در انواع طرح های رومی (کلاسیک و مدرن) _ به طور کلی از دو نوع مصالح می توان بهره برد: سنگ و سیمان؛ اما هر کدام مزایا و معایب گوناگونی دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

نمای ستون سنگی

اگر تنها به کیفیت و زیبایی نمای ستون ساختمان توجه کنیم قطعا نمای سنگی در طرح و اجرای نما در اولویت قرار خواهد گرفت. البته جدا از کیفیت باید به معیارهایی از جمله قیمت، مصالح بومی و اقلیم آب و هوایی منطقه را نیز در نظر گرفت.

اما اگر بخواهیم به مسأله قیمت و ماندگاری نمای ستون ساختمان توجه داشته باشید و این مسائل را به عنوان معیارهای اصلی و اثرگذار در نظر داشته باشید، بدون شک نمای سیمانی را انتخاب کنید.

نمای رومی کلاسیک مجلل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *