آبیاری قطره ای

ساعت پاسخگویی همه روزه از 8 الی 21

دانلود اپلیکیشن

آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای

 

به آبیاری قطره ای نیاز دارید ؟

آشنا به امور آبیاری قطره ای هستید ؟

ارائه خدمات باغبانی در تهران ، شیراز
تماس با کاربلد
ارائه خدمات باغبانی در تهران ، شیراز تماس با ☎09303365110

آبیاری قطره ای به پخش آرام آب به سطح یا زیر خاک ، به صورت قطرات جدا از هم ولی پیوسته از طریق قطره چکان هایی که در خط انتقال آب قرار دارند، گفته می شود. کشور ایران از نظر موقعیت اقلیمی و استراتژیکی، یکی از کشور های فوق العاده خوب در خاورمیانه است. اما در سال های اخیر و با وجود خشکسالی در شهر های مختلف کشور، مردم را به ویژه در بخش کشاورزی با مشکل مواجه کرده است. سیستم آبیاری قطره ای یکی از روش های مناسب آبیاری در سرزمین ما است. اجرای آبیاری قطره ای به شیوه های مختلفی از جمله آبیاری دریپ ، آبیاری فواره ای ، آبیاری زیر بستری و آبیاری اسپری، انجام می شود.

آبیاری قطره ای

 

روش های مختلف آبیاری قطره ای

آبیاری دریپ : در آبیاری دریپ ، قطرات آب آهسته به صورت قطره های به هم پیوسته و یا مجزا و یا جریان های باریک از حفره های ریز آبیاری صورت می گیرد.

آبیاری فواره ای : در آبیاری فواره ای ، پخش  آب به صورت جریان باریک یا فواره از حفره ای بزرگتر از آبدهی آبیاری دریپ صورت می گیرد. در این نوع آبیاری، دبی قطره چکان از سرعت نفوذ نهایی خاک بیشتر است و برای کنترل و نگهداری آب، ایجاد یک حوضچه ضروری می باشد.

آبیاری زیر بستری : در آبیاری زیر بستری ، قطرات آب به صورت آهسته و با دبی در حدود آبیاری دریپ صورت می گیرد. آبیاری زیر بستری با آبیاری زیر زمینی متفاوت است که نباید آن ها را اشتباه گرفت.

آبیاری اسپری : در آبیاری اسپری ، پخش آب با یک اسپری بر سطح خاک صورت می گیرد. در این روش هوا، نقش اساسی در پخش آب را دارد.

 


آبیاری قطره ای

فواید آبیاری قطره ای

☑️ آبیاری قطره ای باعث افزایش راندمان و بهره برداری محصول می شود.

☑️ مصرف آب در آبیاری کاهش می یابد.
☑️ رشد علف های هرز در گلخانه به کمک این روش آبیاری به حداقل می رسد و در نتیجه باعث حذف هزینه های مبارزه با آن ها می شود.
☑️ از سموم و کودها همراه با آب می توانید استفاده کنید .
☑️ میزان آب برای هر بوته را می توانید جداگانه تنظیم کنید.

 


نحوه اجرای آبیاری قطره ای

در باغبانی شیوه های خاصی برای اجرای آبیاری وجود دارد. نحوه اجرای آبیاری قطره ای به این صورت است که آب از یک شبکه لوله کم فشار ، طبق یک الگوی از قبل تعیین شده پخش می گردد. قطره چکان نام وسیله ی خروج آب به خاک است. قطره چکان ، دبی تخلیه را تا حدود لیتر بر ساعت ، کاهش می دهد. آب پس از خروج از قطره چکان ، در خاک جریان می یابد. برای گیاهانی که فاصله شان از یکدیگر زیاد است، قطره چکان به صورت واحد های مجزا ساخته شده و به وسیله ی یک زائده به خط انتقال آب متصل می گردند. 

 


نقشه آبیاری قطره ای درختان

آبیاری قطره ای

شیوه ی اجرای آبیاری قطره ای در درختان به عوامل مختلفی بستگی دارد. همچنین نیاز درخت به آبیاری ، در طول زمان تغییر می کند.

  1. سن درخت : درختی که تازه کاشته شده است به آب بیشتری نیاز دارد زیرا سیستم ریشه آن محدود است. همچنین درخت در زمان هایی که هوا گرم است به آب بیشتری نیاز دارد.
  2. شرایط آب و هوا : در سال هایی که خشک است، رطوبت خاک در همان ابتدای فصل تمام می شود. اما در سال های مرطوب ممکن است از ابتدای تابستان به بعد ، نیاز به آبیاری نباشد.
  3. شرایط خاک : عمق خاک، نوع و وضعیت آن بر مقدار آبی که می تواند جذب کند، تأثیر دارد. خاک های رسی قابلیت جذب مقدار زیاد آب را دارند و به تعداد دفعات کمتری نیاز به آبیاری دارند.
  4. نوع درخت : زمانی که درخت ریشه های گسترده ای در خاک داشته باشد، دسترسی آن به آب خاک بیشتر می شود. استفاده از قطر تنه ی درختان، یک روش کلی برای تعیین آب مورد نیاز روزانه ی آن ها است.

 


لوله آبیاری قطره ای

لوله های آبیاری قطره ای در کیفیت و اندازه های متفاوتی وجود دارد. معمولا از لوله های با سایز 1.6 که در بازار آن را لوله 16 می شناسند، استفاده می شود. 2 نوع لوله آبیاری قطره ای در بازار وجود دارد، یکی استاندارد و دیگری متفرقه. ممکن است لوله های متفرقه در ظاهر فرقی با لوله های استاندارد نداشته باشند اما این تفاوت در زمین زراعی و در عمل مشخص می شود. لوله های غیر استاندارد در زمستان ترک می خورند و خسارت های زیادی را برای کشاورز به بار می آورند.

 


آبیاری نواری

در آبیاری نواری که بیشتر برای کشت های ردیفی و شیب کم به کار گرفته می شود ، از نوارهایی که به آن تیپ می گویند ، استفاده می کنند. هنگامی که آب به آخر نوار برسد آب آن قطعه را می بندند و راه قطعه بعدی را برای آبیاری باز می کنند. برای آبیاری زمین غلات ، صیفی جات ، باغ های میوه و زمین گیاهان ردیفی نظیر چغندر قند ، ذرت ، پنبه ، نیشکر ، سیب زمینی از آبیاری نواری استفاده می شود.

 


آبیاری قطره ای

آبیاری بارانی

در آبیاری بارانی ، آب در داخل یک شبکه لوله کشی شده با فشار، جریان می یابد و سپس از آب پاش هایی که روی این شبکه تعبیه شده اند، خارج می شود. این آب پاش ها به صورتی هستند که وقتی آب از آن خارج می شود به صورت قطرات ریز و درشت، مانند آب باران، بر روی سطح مزرعه ریخته می شود. از همین رو این روش به آبیاری بارانی شناخته شده است.

 

 

کاربلد

کاربلد آماده ارائه خدمات هرس درخت ، سمپاشی درخت و روف گاردن می باشد.

آبیاری قطره ای
4.9 امتیاز از 7 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button