استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون

امروزه استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون یکی از محبوب ترین انتخاب ها در زمینه دکوراسیون داخلی می­باشد. گزینش و انتخاب رنگ سبز در دکوراسیون منزل یا در دکوراسیون داخلی دلایل گوناگونی دارد که از آن دلایل به عنوان نمونه می توان به مسائل  روانشناسی و  همچنین جلوه های دیداری آن اشاره کرد.

رنگ سبز در دکوراسیون

در یکی از معتبرترین نظر سنجی ها که در سال 2013 توسط شرکت پانتون انجام گردید، رنگ سبز به عنوان محبوب ترین رنگ در بین بیشتر مردم جهان انتخاب شد؛ که در ادامه همین نظر سنجی در سال 2017 رنگ سبز به عنوان رنگ سال مطرح گردید.

در ادامه همین معیارها و نظر سنجی­هاست که بسیاری از شرکت ها و مردم علاقه قابل توجه ای در زمینه انتخاب رنگ سبز در دکوراسیون داخلی و دکوراسیون منزل خود دارند.

واکاوی روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

در بررسی روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون منزل یا دکوراسیون داخلی شرکت ها سخنان بسیاری گفته شده است، که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رنگ سبز پیوستگی عمیقی با طبیعت دارد، شاید یکی از دلایلی که ما به طور ناخودآگاه به رنگ سبز علاقه داریم  و در دکوراسیون داخلی به دنبال انتخاب آن می رویم  ریشه در پیوستگی عمیق ما با طبیعت داشته باشد.

بسیاری از پژوهشگران معتقد هستند رنگ سبز از لحاظ روانشناسی حسی توأم با آرامش برای انسان ایجاد می کند.

اگر اهل مطالعه هستید و یا فرزندی دارید که اهل مطالعه است انتخاب رنگ سبز در دکوراسیون منزل انتخابی هوشمندانه است، چرا که رنگ سبز بهترین رنگ برای چشم انسان هنگام مطالعه است.

رنگ سبز در دکوراسیون سالن مطالعه

انتخاب رنگ سبز در دکوراسیون منزل کمک موثری در ایجاد حس تعادل روحی، سرزندگی و نشاط می کند.

استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی باعث بهبودعملکرد مغز می شود بنابراین به رشد فکری شما کمک شایانی می کند.

اگر از لجاظ روانشناسی به دنبال ایجاد تعادل و هارمونی در فضای کسب و کار هستید انتخاب رنگ سبز، انتخابی کاملا مناسب است.

انواع مکمل ها و ترکیب های رنگ سبز

رنگ سبز از رنگ هایی که قدرت ترکیب بالایی دارند و اگر هوشمندانه با سایر رنگ ها ترکیب شوند یا از مکمل های مناسبی استفاده شود دکوراسیون داخلی منزل شما را فوق العاده جذاب و چشم نواز جلوه می دهد. در ادامه به چند نمونه از ترکیبات و مکمل های رنگ سبز در دکوراسیون داخلی اشاره خواهیم کرد:

  • استفاده از ترکیب رنگ سبز روشن و زرد:

استفاده از ترکیب رنگ سبز روشن و زرد برای آراستن خانه در فصل بهار بهترین گزینه است، چرا که انتخاب این ترکیب در دکوراسیون منزل باعث ایجاد فضایی سرزنده و پرنشاط همراه با آرامش در خانه می شود.

رنگ سبز و زرد دکوراسیون داخلی
  • رنگ سبز نعنایی یا رنگ سبز تیره:

در روانشناسی رنگ سبز گفته شده است که این رنگ جهت تولید و افزایش انرژی می شود، پس اگر می خواهید افراد در شرکت شما با انرژی بیشتری کار کنند، استفاده از رنگ سبز نعنایی در دکوراسیون داخلی می تواند انتخاب هوشمندانه و کوثری باشد.

همچنین استفاده از رنگ سبز نعنایی یا رنگ سبزتیره در دکوراسیون منزل می تواند فضایی با عمق برای شما ایجاد کند.

  • رنگ سبز و قهوه ای:

استفاده از ترکیب رنگ های سبز و قهوه ای شما را بیشتر از سایر ترکیب ها به طبیعت نزدیک می کنند. پژوهشگران عرصه  روانشناسی رنگ ها در مورد این ترکیب چنین می گویند: ترکیب رنگ های قهوه ای و سبز باعث ایجاد حس آرامش، بهبود ارتباطات می شود، همچنین این ترکیب  انسان را تشویق به اشتراک گذاری ایده ها وانجام کار تیمی می کند.

اگر کمی دقت کنیم به راحتی در می یابیم که این ترکیب برگرفته از دو رنگ موجود در طبیعت است، رنگ سبز درختان و خاک زمین. با انتخاب این رنگ دکوراسیون داخلی خود را به سوی طبیعت ببرید.

  • ترکیب رنگ سبز و آبی:

اگر از افرادی هستید که دوستدار رنگ های سرد هستید و دوست دارید خانه شما بزرگ و جادار در نظر بیاید حتما از ترکیب رنگ سبز و آبی در دکوراسیون منزل خود استفاده کنید؛ استفاده از ترکیب رنگ سبز و آبی علاوه بر بزرگ نشان دادن محیط باعث ایجاد حس آرامش و تازگی در دکوراسیون داخلی نیز می شود.

  • رنگ سبز و قرمز:

هر چند ترکیب رنگ های سبز و قرمز مکمل هستند اما در استفاده از آنها باید هوشیار باشید و تم های رنگی رقیق استفاده کنید. به عنوان مثال اگر دیوارهای خانه را سبز انتخاب کرده اید سعی کنید مبلمان خود را رنگ شرابی انتخاب کنید، ویا چنانچه مبلمان شما رنگ سبز تیره است، تنها برای کوسن ها رنگ قرمز را انتخاب کنید.

استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی شامل طیف های گسترده و پرکاربردی هست که با رنگ های روشن از جمله صورتی قرمز نارنجی زرد و بنفش در تناسب و هماهنگی کامل قرار دارد. البته استفاده از تمام این ترکیبات و همچنین استفاه از مکمل ها به سلیقه و هنر چیدمان شما و یا طراح دکوراسیون داخلی شما برمی گردد.

رنگ سبز مناسب چه مکان هایی است؟

حقیقتا استفاده از رنگ سبز در طراحی دکوراسیون داخلی در تمام مکان های منزل و یا شرکت توصیه می شود، حتی اگر استفاده از این رنگ در حد استفاده از گل ها و گیاهان خانگی و آپارتمانی باشد.

 چنانچه پیشتر گفته شد بیشتر افراد به صورت ناخودآگاه به رنگ سبز علاقه دارند، بنابراین انتخاب درست رنگ سبز و استفاده از ترکیب مناسب این رنگ با دیگر رنگ های موجود در محل، می تواند احساس سعادت، خوشبختی، نشاط و سرزندگی را در شما و دیگران به وجود آورد.

در ادامه به عنوان پیشنهاد، به نمونه هایی از کاربرد رنگ سبز در طراحی دکوراسیون داخلی اشاره خواهیم کرد:

  • آشپزخانه:

اگر در آشپزخانه خود به دنبال فراهم کردن فضایی پر از آرامش هستید، حتما حتما از رنگ سبز در آن استفاده کنید؛ حتی در شکل استفاده از گل ها و گیاهان آپارتمانی در طراحی دکوراسیون داخلی.

رنگ سبز دکوراسیون آشپزخانه
  • اتاق کودک:

چنانچه قبلا گفته ایم  استفاده از رنگ سبز در ایجاد خلاقیت و به وجود آوردن تعادل روحی نقش مهمی دارد، بنابراین انتخاب رنگ سبز در دکوراسیون اتاق کودک می تواند مفید باشد.

رنگ سبز دکوراسیون داخلی اتاق کودک
  • اتاق مطالعه:

چنانچه پیشتر گفته شد رنگ سبز در بهبود عملکرد مغز نقش به سزایی ایفا می کند و می تواند سرعت مطالعه و یادگیری شما را افزایش دهد.

  • اتاق نشیمن:

اتاقی که بیشتر از سایر اتاق ها در چشم می آید اتاق نشیمن است. انتخاب رنگ سبز در دکوراسیون داخلی ای اتاق بسیار چشم نواز خواهد بود؛ چرا که با توجه به زندگی های آپارتمانی امروز انتخاب این رنگ در دکوراسیون می تواند شما را به طبیعت بیشتر نزدیک کند.

رنگ سبز دکوراسیون اتاق نشیمن
  • اتاق خواب:

اگر زمان زیادی را در اتاق خواب سپری می کنید و دچار استرس یا ناآرامی هستید، استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی اتاق خواب می تواند کمک شایانی به آرامش شما باشد.

رنگ سبز در دکوراسیون اتاق خواب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *