آشنایی با پمپ آب بی صدا برای آپارتمان

تهیه پمپ آب بی صدا برای آپارتمان و یا خانه یکی از نیازهای ضروری زندگی امروزی است. وجود انواع آلودگی صوتی در زندگی شهری و یا آپارتمانی باعث شده است بسیاری از مردم یکی از معیارهای خود را در هنگام خرید بی صدا بودن آن در نظر بگیرند.

فروشندگان کالا نیز با توجه به اهمیت این موضوع کالای خود را با عناوین بی صدا تبلیغ می کنند مثلا مردم را تشویق به خرید پمپ آب بی صدا برای آپارتمان می نمایند و یا با گفتن پمپ آب خانگی بی صدا آن را به عنوان معیاری باارزش و مفید به خریدار عرضه می کنند.

درستی یا نادرستی پمپ آب بی صدا برای آپارتمان

اصطلاح پمپ آب بی صدا برای آپارتمان که در بین فروشندگان به وفور استفاده می شود و مردم را جهت خرید چنین پمپی تشویق می کنند، حقیقتا نه درست است و نه وجود خارجی دارد.

پمپ آب آپارتمان

اگر بخواهیم صادقانه در مورد پمپ آب بی صدا برای آپارتمان و یا پمپ خانگی بی صدا صحبت کنیم این مطلب است که تنها میزان صدای انواع پمپ ها با یکدیگر تفاوت دارد که البته آن هم به عوامل گوناگونی بستگی دارد وگر نه آنچه با عنوان پمپ آب بی صدا برای آپارتمان عرضه می شود نادرست است.

نحوه عملکرد پمپ آب خانگی

شاید علاقمند باشید نحوه عملکرد پمپ آب خانگی را بدانید در ادامه با زبانی ساده و قابل فهم آن را توضیح می دهیم:

آنچه در مرحله اول اتفاق می افتد مکش آب  از مخزن آب به داخل محفظه است، بعد از ورود آب به درون محفظه پروانه پمپ شروع به گردش می کند، این روند باعث تقویت فشار آب می شود و در ادامه آب پرفشار وارد لوله می شود. البته در قسمت پمپ های سانتروفیوژ هم این مطلب را با تفصیل بیشتر توضیح داده ایم.

عوامل موثر بر صدای پمپ آب خانگی و آپارتمانی

در بالا توضیح داده شد که پمپ آب بی صدا برای آپارتمان ترکیب درست و مناسبی نیست در ادامه قصد داریم عوامل گوناگونی که در افزایش و کاهش صدای پمپ آب خانگی موثر است را نام ببریم.

  • نصب بد و بی پایه:

یکی از عوامل تأثیر گذار بر صدای پمپ آب خانگی نصب بد و بی پایه پمپ می باشد؛ محکم نبودن فونداسیون باعث لرزش پمپ و تولید صدای اضافی می شود.

  • بالانس نبودن:

از عوامل دیگر بالانس نبودن موتور پمپ آب خانگی می باشد؛ بالانس نبودن موتور پمپ آب خانگی نیز عامل مهمی در افزایش صدای پمپ آب است.

  • نرخ شارش:

یکی از مهمترین عوامل تأثیرگذار بر روی صدای پمپ نرخ شارش است، نرخ شارش بیشترین میزان آبی که پمپ می تواند پمپاژ کند را نشان می دهد.

  • فشار آب:

 فشار آب پمپ نیز یکی از عوامل دیگر در افزایش و یا کاهش صدای پمپ آب برای آپارتمان یا خانه می باشد. هرچه میزان فشار آبی که از پمپ خارج می شود بیشتر باشد صدای آن نیز افزایش پیدا می کند.

  • نوع پمپ:

در کل دو نوع پمپ داریم؛ اگر آب از طریق جاذبه جا به جا شود پمپ شما، پمپ مثبت است، و اگر جابه جایی آب از طریق کاهش فشار بین دستگاه و پمپ باشد به آن پمپ منفی می گویند.

  • پروانه پمپ:

چنانچه می دانیم پمپ ها به وسیله پروانه کار می کنند؛ یعنی هر چه تعداد پروانه های پمپ بیشتر باشد، عملکرد پمپ قوی تر، در نیجه صدای پمپ بیشتر خواهد بود.

کم صدا ترین پمپ های آب برای آپارتمان

چنانچه در بالا گفتیم پمپ آب بی صدا برای آپارتمان وجود خارجی ندارد و آنچه در بازار با عنوان پمپ آب بی صدا برای آپارتمان یا پمپ آب خانگی بی صدا عرضه می شود شامل مواردی است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

پمپ آب خانگی

اگر بخواهیم کم صداترین پمپ های را نام ببریم به ترتیب شامل پمپ آب بشقابی، جتی و خورشیدی خواهد بود. البته درهر کدام از این پمپ ها بنابر جنس پروانه پمپ، صدای آن نیز متفاوت خواهد بود.

برای نمونه: پمپ پروانه استیل بشقابی نیم اسب، دارای کمترین صدا است؛ البته لازم به ذکر است این پمپ برای برج ها و یا آپارتمان ها بزرگ کارایی ندارد و مناسب آپارتمانی حدکثر سه طبقه با مساحت کم پیشنهاد می شود.

اگر برای آپارتمان چهار و یا پنج طبقه به دنبال پمپ کم صدا می گردید، پیشنهاد ما پمپ آب یک اسب بشقابی با پروانه استیل است؛ که البته این نمونه در بازار ایران جزو نمونه های پرمصرف نیز می باشد.

تفاوت پمپ آب بشقابی و سانتروفیوژی (جتی)

یکی از مواردی که بیشتر مصرف کنندگان با آن روبرو می شوند تفاوت بین پمپ بشقابی و جتی است. اگر بخواهیم خیلی ساده به تفاوت این دو نوع پمپ اشاره کنیم باید به عمق مکش آنها اشاره کنیم.

پمپ آب بشقابی

 عمق مکش در پمپ جتی بسیار بسیار بیشتر از عمق مکش نسبت به پمپ بشقابی می باشد و از این رو مناسب و سازگار با مناطقی است که پمپ آب بالاتر از منبع آب قرار گرفته است.

پمپ سانتروفیوژی (جتی)

در پمپ سانتروفیوژی  آنچه باعث ایجاد سرعت در پمپ می شود چرخش مایع آن است، به این شکل که مایع در اثر افت فشار به مرکز پمپ و داخل پروانه ها وارد می شود و با چرخش پروانه مایع نیز شروع به گردش می کند و در اثر نیروی گریز از مرکز به طرف بیرون پرتاب می شود.

پمپ های جتی نیز یکی از نونه های پمپ های سانتروفیوژ می باشد و یکی از پر مصرف ترین پمپ های خانگی در ایران نیز می باشد. چنانچه پیشتر گفته شد این نوع پمپ جهت مکش آب از اعماق بسیار مناسب می باشد.

پمپ آب بشقابی

پمپ آب بشقابی به طور معمول جهت پمپاژ کردن آب و مایعات مورد استفاده قرار می گیرد و نسبت به پمپ آب جتی،  شدت آبرسانی بیشتری دارند.

دو نمونه از بهترین پمپ های آب خانگی

دو نمونه از بهترین پمپ های خانگی و صنعتی که نه تنها در بازار ایران بلکه در در تمام دنیار شهرت دارند و بسیار مورد استفاده قرار می گیرند پمپ آب پنتاکس و پمپ آب داب می باشد، در ادامه به طور خلاصه در مورد آنها توضیح خواهیم داد.

پمپ آب پنتاکس

چنانچه پیشتر گفته شد پمپ آب پنتاکس شهرت جهانی دارد، این پمپ ساخته ی ایتالیا است، و می توان ادعا کرد جزء بهترین نمونه های پمپ آب خانگی کم صدا می باشد.

لرزش کم، مصرف کم انرژی، حجم اندک و رعایت استاندارد در سیم پیچی از شاخص ها و ویژگی های مهم این پمپ می باشد و به خاطر رعایت همین موارد کمتریت صدا را تولید می کند.

نمونه های مختلف این پمپ با نام های cb ،pm ،cm  و …شناخته می شوند.

لازم به توضیح است سری cm این نوع پمپ صرفا برای مصارف خانگی و آپارتمانی  طراحی شده است، بنابراین اگر به دنبال پمپ آب بی صدا برای آپارتمان می گردید این نمونه قطعا مورد سفارش ما است.

پمپ آب داب

یکی دیگر از  شرکت های ایتالیایی که در صنعت تولید پمپ معروف است و شهرت جهانی دارد شرکت داب می باشد. پمپ آب خانگی این شرکت نیز دارای کیفیتی بالا و دایی کم می باشد.

نمونه های  پمپ آب خانگی داب با نام های pk ، k، pab و… عرضه می شوند.

پمپ آب خانگی pk  نمونه خوبی از انواع پمپ ها در  زمینه پمپ آب خانگی می باشد. برخی از نمونه های این پمپ در زیر سینک و یا گوشه دستشویی قرار می گیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *